Frankowicze apelują o poparcie projektu Kukiz'15

Frankowicze zaapelowali w czwartek do posłów o poparcie projektu ustawy Kukiz'15 w ich sprawie. Dzięki przepisom zostanie postawiona zapora nieuczciwej inżynierii finansowej banków - ocenili.

Autor: PAP 08 czerwca 2017 12:21

Przedstawiciele frankowiczów zaapelowali w czwartek o poparcie projektu ustawy o restrukturyzacji kredytów denominowanych lub indeksowanych do waluty innej niż waluta polska oraz o wprowadzeniu zakazu udzielania takich kredytów, autorstwa Kukiz'15.

Projekt zakłada, że kredyty w złotówkach i kredyty denominowane w obcych walutach zostaną zrównane, co ma oznaczać potraktowanie kredytów frankowych tak, jakby od początku były kredytami w złotych. To zrównanie ma się odbyć bez żadnych kosztów ze strony państwa, co będzie oznaczać, że koszty przewalutowania mają ponieść w całości banki.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Poseł ugrupowania Andrzej Maciejewski podkreślił na czwartkowej konferencji w Sejmie, że minął już rok, od momentu kiedy jego ugrupowanie złożyło w Sejmie ten projekt. Poinformował, że frankowicze jeszcze w czwartek złożą do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego petycję, w której wyrażają poparcie dla projektu i tego samego domagają się od Sejmu.

W swojej petycji frankowicze podkreślają, że projekt ustawy bazuje na projekcie obywatelskim i jest wypowiedzią suwerena Polski wobec systemu funkcjonującego w kraju.

Przekonują, że główny i zasadniczy efekt propozycji Kukiz'15 to odzyskanie Kapitału Obywatelskiego, nie tylko bezpośrednio powiązanego z kredytami, a więc rekonstrukcja pozycji suwerena wobec dyktatury finansowej banków.

Poprzez projekt ustawy - jak oświadczyli w petycji - zostanie postawiona zapora nieuczciwej inżynierii finansowej banków, żądając usunięcia tej formy.

"Zalegalizujcie uczciwość systemowo w Sejmie RP. Potraktujcie projekt ustawy, jak godło. Zapiszcie się w pamięci historycznej jako jej opiekunowie" - zaapelowali do posłów frankowicze.

Przepisy projektu złożonego przez Kukiz'15 mają zastosowanie do kredytów denominowanych, lub indeksowanych do waluty innej, niż waluta polska zawartych po 1 stycznia 2000 r., o ile okres, na który udzielono kredytu przekracza 60 miesięcy. Oznacza to, że ustawa obejmuje kredyty długoterminowe, z reguły kredyty hipoteczne, natomiast nie obejmuje kredytów krótko i średnioterminowych.

Zgodnie z informacją Komisji Nadzoru Finansowego, koszt wejścia w życie poselskiego projektu ustawy o restrukturyzacji kredytów denominowanych lub indeksowanych do waluty innej niż waluta polska oraz o wprowadzeniu zakazu udzielania takich kredytów to 52,8 mld zł.

Koszty wejścia w życie prezydenckiego projektu oszacowano na 9,1 mld zł (bez koszów administracyjnych), w tym koszt odsetek na 2,1 mld zł. Wcześniej Komisja szacowała, że łączne koszty dla banków wyniosłyby 9,3 mld zł.

Z kolei koszt wejścia w życie poselskiego projektu ustawy o szczególnych zasadach restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych w związku ze zmianą kursu walut obcych do waluty polskiej (projekt PO) - zgodnie z danymi KNF - wyniesie 11,1 mld zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych