Ile miasta dostają za użytkowanie wieczyste?

Tylko trzy dni zostały właścicielom mieszkań na wniesienie corocznej należności z tytułu wieczystego użytkowania gruntów, na których stoją posiadane przez nich nieruchomości. Miasto średniej wielkości otrzymuje z tego tytułu nawet 30 mln rocznie. Za taką kwotę można zbudować np. sześć nowych przedszkoli.

Autor: HouseMarket.pl 29 marca 2017 16:10

Zgodnie z danymi GUS za 2014 rok, gminy w Polsce posiadają 77,4 tys. ha gruntów przekazanych w użytkowanie wieczyste. Posiadacze mieszkań wybudowanych na gruncie należącym do samorządu, mają obowiązek ponoszenia corocznej opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu. Zgodnie z planowaną ustawą przekształcająca użytkowanie wieczyste we współwłasność, w 2018 r. danina ta zostanie zastąpiona opłatą przekształceniową, która będzie stałą kwotą, bez możliwości waloryzowania przez samorząd.

Opłaty z tytułu użytkowania gruntów są istotnym źródłem dochodu gmin. Ponieważ w ciągu ostatniego dziesięciolecia dynamicznie rosły ceny gruntów, również opłaty były regularnie podnoszone. Z danych firmy Asseco Data Systems, która dostarcza gminom aplikację do naliczania wymiaru opłaty gruntowej oraz do jej księgowania i windykacji wynika, że wzrost wysokości tej daniny na przestrzeni ostatnich 10 lat był bardzo wyraźny.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dla przykładu – gmina Kraków w 2016 r. odnotowała z tytułu tych opłat wpływy w wysokości
31 810 973 zł podczas gdy 5 lat wcześniej – w 2011 r., było to 24 827 220 zł. Budżet Gdańska w ubiegłym roku został z tytułu opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu zasilony kwotą 39 735 771 zł – było to ponad dwukrotnie więcej niż 10 lat wcześniej.

Opłatę z tytułu użytkowania wieczystego gruntu trzeba wnosić do 31 marca każdego roku za dany rok z góry.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych