ING: Rada Polityki Pieniężnej będzie zmuszona do dalszych podwyżek stóp

Rada Polityki Pieniężnej będzie zmuszona do dalszych podwyżek stóp procentowych - ocenia bank ING. Jego analitycy dodają, ze względu na uporczywie wysoką inflację bazową zakładają podwyżki również w drugiej połowie 2022 r. i w 2023 r.

Autor: PAP 05 stycznia 2022 10:53

Jak ocenia ING, komunikat do styczniowej decyzji Rady o podwyżce wszystkich stóp procentowych o 0,5 pkt zawiera niewielkie zmiany. RPP przyznaje, że inflacja pozostanie podwyższona w 2022 r. lub dłużej, ale tu nie ma zmiany w stosunku do grudnia - wskazał bank. Jego analitycy przypomnieli, że duża zmiana retoryki NBP jak i oczekiwań rynkowych miała miejsce w grudniu.

ING zwraca też uwagę, że jeśli chodzi o skalę podwyżek stóp procentowych, to NBP nadal pozostaje w tyle za innymi bankami w regionie. Polski bank centralny dotychczas podniósł główną stopę procentową o 215 pb, wobec 350 pb w Czechach i 325 pb na Węgrzech - wskazał ING.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Według analityków ING polska gospodarka pozostaje na ścieżce solidnego ożywienia, a dane wysokiej częstotliwości sugerują jej odporność na kolejną falę pandemii. Ostatnie wzrosty cen energii będą generowały presję na wzrost innych cen konsumpcyjnych, a działania podjęte w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej - m.in. obniżki stawek VAT i akcyzy na nośniki energii i paliwa, ograniczą inflację CPI w pierwszej połowie roku, jednak wydłużą okres podwyższonej inflacji. W efekcie RPP będzie zmuszona do dalszych podwyżek stóp procentowych.

Naszym zdaniem pełniejsza ocena tendencji i perspektyw inflacyjnych będzie możliwa po wygaśnięciu czasowych obniżek podatków - napisali analitycy ING, dodając, że ponieważ inflacja bazowa będzie uporczywie wysoka zakładają także podwyżki w drugiej połowie 2022 r. i w 2023 r.

ING spodziewa się w świetle własnych prognoz inflacji, dodatniej luki produktowej oraz wydźwięku komunikatu po wtorkowym posiedzeniu RPP, że do końca roku stopa referencyjna wzrośnie do 4 proc., a w 2023 r. cykl zakończy się na poziomie 4,5 proc.

Rada Polityki Pieniężnej we wtorek podjęła decyzję o podwyżce wszystkich stóp procentowych NBP o 50 pkt. bazowych. Stopa referencyjna wzrosła do 2,25 proc., stopa lombardowa do 2,75 proc., stopa depozytowa do 1,75 proc., stopa redyskonta weksli do 2,30 proc., a stopa dyskontowa 2,35 proc. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych