ING szacuje, że wakacje kredytowe obniżą wynik brutto za VII o ok. 1,7 mld zł

ING Bank Śląski szacuje, że program wakacji kredytowych obniży wynik brutto za lipiec 2022 roku o ok. 1,7 mld zł, bank spodziewa się w III kwartale straty netto, pierwszej od 14 lat - poinformował bank w komunikacie.

Autor: pap 15 lipca 2022 16:01

"Zgodnie z wymogami MSSF 9, aktualnym stanem wiedzy oraz w oparciu o przyjęte założenia, kwota korekty jest w ocenie Zarządu Banku istotna i spowoduje jednorazowe obniżenie skonsolidowanego wyniku brutto Banku (jako pomniejszenie przychodów) za lipiec 2022 roku o ok. 1,7 mld zł. W konsekwencji Zarząd Banku spodziewa się straty netto w III kwartale 2022 roku - pierwszej od 14 lat, czyli od IV kwartału 2008 roku. Ponadto, zarząd wskazuje, że szacowana kwota korekty będzie miała negatywny wpływ na łączny współczynnik kapitałowy Banku w wysokości ok. 1,2 pp." - napisano w komunikacie.

Bank podał, że wstępnie szacowana wartość korekty została ustalona jako różnica wartości bieżącej szacowanych przepływów pieniężnych wynikających z umów kredytowych, uwzględniającej zawieszenie płatności rat oraz bieżącej wartości bilansowej brutto portfela kredytowego, przy założeniu odsetka klientów zainteresowanych zawieszaniem spłaty rat na poziomie 70 proc.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

ING podał, że 89 proc. szacowanej kwoty korekty przypada na kredyty hipoteczne ze zmiennym oprocentowaniem i 11 proc. na kredyty z okresowo stałą stopą procentową.

"Zarząd Banku zwraca uwagę, że powyższa kwota będzie podlegała aktualizacji biorąc pod uwagę przede wszystkim rzeczywisty poziom zainteresowania zawieszeniem spłat kredytu" - napisano w komunikacie.

Zaktualizowana informacja dotycząca wysokości korekty oraz jej wpływu na skonsolidowany wynik finansowy ma zostać przedstawiona w sprawozdaniu finansowym za III kwartał 2022 roku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych