Jak inwestować w czasach inflacji? Znamy odpowiedz

7 kwietnia odbyło się webinarium, zorganizowane przez Klub Inwestorek Indywidualnych. Tym razem poświęcone było sposobom inwestowania w czasie szalejącej inflacji w taki sposób, by przynajmniej częściowo uchronić kapitał przed erozją.

Autor: housemarket.pl 12 kwietnia 2022 13:15

Maciej Samcik, dziennikarz ekonomiczny i bloger, członek rady ekspertów Klubu Inwestorek Indywidualnych przedstawił możliwości dotyczące oszczędzania i inwestowania pod kątem ryzyka i możliwości ochrony przed inflacją. Dokonał przeglądu niemal wszystkich dostępnych na rynku metod i instrumentów finansowych, poczynając od lokat bankowych, poprzez obligacje, rynek akcji i funduszy inwestycyjnych, po złoto, pokazując jaka była ich skuteczność w ochronie przed inflacją w przeszłości, prezentując dane liczbowe.

Poza szczegółowym omówieniem tych kwestii, Maciej Samcik podkreślił, że w inwestowaniu najważniejsze są dwie zasady: konsekwencja i systematyczność. W tej pierwszej chodzi o to, by nie poddawać się emocjom, szczególnie tym negatywnym i nie podejmować decyzji pod ich wpływem, bowiem zwykle prowadzi to do strat. Druga zaleca, by nie angażować wszystkich przeznaczonych na inwestycje pieniędzy jednorazowo, w jednym czasie, lecz rozkładać zakupy na transze i realizować je na przykład co kwartał, nawet w okresie kilku lat. To pozwala uniknąć kupowania w momencie gdy akcje, czy inne instrumenty są drogie, co może prowadzić do okresowego spadku wartości zaangażowanego kapitału.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

CZYTAJ TEŻ: INWESTOWANIE W NIERUCHOMOŚCI DALEJ OPŁACALNE

Nie warto też rezygnować z zaplanowanych zakupów wówczas, gdy na rynkach panują złe nastroje lub wręcz panika. Zwykle nawet po najbardziej dramatycznych wydarzeniach rynki wracają do równowagi, a ceny aktywów powracają do poziomu sprzed ich przeceny. Należy też zdawać sobie sprawę z tego, że pełne efekty inwestycji ujawniają się w każdym przypadku w pełni dopiero w długim okresie czasu.

Ewa Kumorek-Fedor, założycielka i szefowa Klubu Inwestorek Indywidualnych, podsumowując przebieg seminarium podkreśliła, że choć z tak wysoką inflacją, z jaką mamy obecnie do czynienia, wygrać jest bardzo trudno, to jednak nie należy rezygnować z walki o zachowanie choćby w części realnej wartości oszczędności, a rynek daje w tym zakresie naprawdę spore możliwości i każdy może znaleźć odpowiedni dla siebie sposób.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych