Jak obliczyć koszt wykończenia mieszkania?

Przy zakupie mieszkań w stanie deweloperskim niekiedy trudno ocenić, jakiego zapasu finansowego potrzebujemy na wykończenie wymarzonego lokum. Oto kilka wskazówek, dzięki którym łatwiej będzie zaplanować wydatki związane z przygotowaniem własnego M.

Autor: HouseMarket.pl 19 czerwca 2017 15:58

Znalezienie idealnego mieszkania na sprzedaż, którego cena będzie odpowiadała naszym wymaganiom, to jeszcze nie wszystko. Kiedy dostaniemy już klucze, przyjdzie czas na aranżację wnętrza. Warto mieć na uwadze, że określenie konkretnej kwoty, nawet przy jednakowym metrażu, rzadko jest możliwe. Wiele zależy od powierzchni poszczególnych pokoi, jakości materiałów budowlanych, a zwłaszcza od naszego pomysłu. Nie można pomijać też kosztów pracy ekipy remontowej oraz czasu poświęconego na przygotowanie mieszkania. Dobrze jest jednak jeszcze przed kupnem mieszkania wstępnie oszacować, z jakimi kwotami musimy się liczyć. Wystarczy, że odpowiemy sobie na kilka prostych pytań.

W jakim stylu chcemy urządzić mieszkanie?

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Uwzględniając metraż mieszkania, zaplanujmy, jakie konkretnie meble kupimy do każdego z pomieszczeń. Dobrze będzie zaznaczyć na planie ich umieszczenie. Może okazać się, że potrzebny będzie inny model, bo ten upatrzony zwyczajnie się nie zmieści. Na koniec sporządźmy listę wybranych sprzętów i podliczmy ich całkowity koszt, włączając w to cenę transportu i montażu. Nie pomijajmy kosztów oświetlenia.

Kto zajmie się wykończeniem mieszkania?

Możemy zdecydować się na zatrudnienie profesjonalistów lub samodzielnie wykonać niektóre zadania. Wszystko zależy od tego, jak bardzo jesteśmy zaawansowani w pracach remontowych. Malowanie ścian i położenie paneli należą do czynności, z którymi możemy sobie poradzić bez udziału fachowca. Inaczej będzie w przypadku wykończenia podłogi deskami, montażu drzwi, zmian w instalacji elektrycznej czy podpięciu sprzętów. Aby uzyskać informację o najbardziej wiarygodnym koszcie, warto rozesłać zapytanie do kilku, a nawet kilkunastu firm remontowych z okolicy. Poprośmy, by do wyceny dołączono zdjęcia z poprzednich realizacji. To pozwoli nam ocenić, czy jakość wykonania jest adekwatna do ceny.

– Nawet jeśli nasze umiejętności są bardzo wysokie, powinniśmy uwzględnić także, czy dysponujemy odpowiednim czasem na samodzielne wykończenie mieszkania. Niektórym naszym klientom zależy na jak najszybszym wprowadzeniu się do gotowego mieszkania, i wówczas decydują się na lokale wykończone pod klucz lub zatrudniają ekipę, która szybko przygotowuje ich wymarzony lokal – tłumaczy Tomasz Bednarek z biura sprzedaży wrocławskiego dewelopera WPBM „Mój Dom”.

Materiały ekonomiczne czy z górnej półki?

Przede wszystkim odpowiedzmy sobie na pytanie, czy zależy nam na materiałach wykończeniowych z górnej półki. W grę wchodzi przede wszystkim trwałość wybranych rozwiązań. Choć obecnie nawet najtańsze modele paneli czy mało znane farby mogą wyglądać naprawdę atrakcyjnie, to jednak różnicę zauważymy przede wszystkim w ich właściwościach użytkowych, jak chociażby w klasie ścieralności. Warto w tym przypadku zdać się na wiedzę osoby, która wytłumaczy znaczenie poszczególnych parametrów i dopiero wówczas wybrać konkretne produkty. Na podstawie podanej przez producenta wydajności należy z kolei obliczyć, jaka ilość starczy na wykończenie całego mieszkania. Wystarczy, że wybierzemy się do specjalistycznego sklepu z farbami lub posadzkami, a na pewno otrzymamy tam stosowne informacje.

Dobrze jest sporządzić pełny plan jeszcze przed zakupem lokum, aby już od początku było jasne, jaką kwotę będziemy musieli przeznaczyć. Tkwi w tym jeszcze dodatkowa zaleta – jeśli odpowiednio wcześnie przemyślimy wygląd mieszkania, możemy być pewni, że zostanie zaaranżowane tak, że wszystkie elementy wystroju będą do siebie idealnie pasować.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych