Jest zgoda KNF na fuzję BGŻ i BNP Paribas

Komisja Nadzoru Finansowego zezwoliła na połączenie Banku BGŻ z BNP Paribas Bankiem Polska, dwóch banków należących do międzynarodowej grupy BNP Paribas. W najbliższych tygodniach spodziewane jest uzyskanie wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym, co będzie równoznaczne z formalnym połączeniem (fuzja prawna).

Autor: Wnp.pl 09 kwietnia 2015 19:56

Dzięki fuzji prawnej Bank BGŻ oraz BNP Paribas Bank Polska będą działać jako jeden bank o nazwie Bank BGŻ BNP Paribas S.A. Będzie to bank uniwersalny dla klientów indywidualnych, z segmentów mikro i MSP oraz klientów korporacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem sektora rolno-spożywczego. W najbliższych miesiącach nowy bank planuje przeprowadzić rebranding. Ponadto, w ciągu dwóch lat spodziewane jest zakończenie procesu integracji operacyjnej prowadzącej do powstania jednolitej, spójnej organizacji.

W grudniu 2013 roku Grupa Rabobank podpisała z BNP Paribas umowę sprzedaży 98,5 proc. akcji Banku BGŻ za kwotę 4,2 mld zł. Finalizacja transakcji jest uzależniona od uzyskania zgód regulacyjnych. Bank podał, że w ramach zobowiązania Rabobanku wobec KNF w październiku podpisał plan połączenia BGŻ z Rabobankiem Polska. Pod koniec 2013 roku KNF zezwoliła na przeprowadzenie fuzji.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

We wrześniu 2014 r. Grupa BNP Paribas przejęła od holenderskiej Grupy Rabobank kontrolę nad Bankiem BGŻ. Następnie w październiku, Zarządy Banku BGŻ i BNP Paribas Banku Polska podpisały plan połączenia. Celem fuzji dwóch komplementarnych banków jest zwiększenie skali działalności Grupy BNP Paribas na polskim rynku. Nowa organizacja stanie się jednym z istotnych graczy w krajowym sektorze bankowym, o dużych możliwościach finansowych i bogatej ofercie produktowej. Jednocześnie będzie korzystała z globalnego zasięgu, doświadczenia oraz wsparcia Grupy BNP Paribas.

W 2014 roku przychody Banku BGŻ wzrosły o 5 proc. do poziomu 1 521 mln zł. Kolejny rok z rzędu dynamiczny wzrost zanotował segment agrobiznesu.

- Ubiegły rok obfitował w wiele ważnych wydarzeń dla Banku BGŻ. W czerwcu Rabobank Polska połączył się z Bankiem BGŻ. Następnie dołączyliśmy do międzynarodowej grupy BNP Paribas i rozpoczęliśmy prace zmierzające do połączenia z BNP Paribas Bankiem Polska, w wyniku czego powstanie jedna z największych instytucji finansowych w Polsce - powiedział Józef Wancer, prezes Banku BGŻ.

Wynik odsetkowy w 2014 r. wyniósł 1 118,3 mln zł, co oznacza ponad 11 proc. wzrost w porównaniu z 2013 rokiem. Na poziom przychodów i kosztów odsetkowych wpłynęło pozytywnie tempo wzrostu wolumenów biznesowych, pomimo spadku rynkowych stóp procentowych. Wynik z tytułu opłat i prowizji wyniósł w 2014 r. 310,5 mln zł, co oznacza wzrost o blisko 8 proc. w ujęciu rocznym. Poprawa wyniku z tytułu opłat i prowizji była efektem zwiększenia liczby rachunków oraz zmian wprowadzonych w taryfie opłat i prowizji, w szczególności dla mikroprzedsiębiorstw oraz kredytów gotówkowych. Jednocześnie Bank odnotował spadek wyniku z tytułu operacji na kartach będący efektem obniżki stawek "interchange".

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych