Każdy może prosić o pomoc Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Nie każdy może dostać wakacje kredytowe. Ale każdy może się starać o wsparcie w trudnym momencie. Rzecznik Finansowy przypomina, że kredytobiorcy mogą szukać pomocy także w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Wniosek o pomoc można złożyć poprzez systemy teleinformatyczne kredytodawcy, na przykład używając bankowości elektronicznej.

Autor: Tamara Marczewska 05 sierpnia 2022 13:50

  • Fundusz Wsparcia Kredytobiorców pomaga każdemu kredytobiorcy: złotowemu i waluty obcej.
  • Wnioski można składać poprzez systemy teleinformatyczne banku - kredytodawcy.
  • Bank weryfikuje wniosek w ciągu 21 dni.
  • Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku w ciągu 14 dni bank kredytujący musi zawrzeć umowę z kredytobiorcą.
  • Na podstawie kopii przekazanej do Banku Gospodarstwa Krajowego udzielane jest wsparcie.
  • Pomoc może trwać maksymalnie przez 36 miesięcy.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców pomaga wszystkim: kredytobiorcy „złotowi” i ci, którzy swoje kredyty zaciągnęli w walucie obcej, a czas pomocy może dotyczyć nawet 36 miesięcy.

Pomoc można otrzymać, jeśli:

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

  • w dniu złożenia wniosku co najmniej jeden z kredytobiorców posiada status osoby bezrobotnej,
  • kredytobiorca ponosi miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego w wysokości wyższej, niż 50 proc. miesięcznych dochodów w jego gospodarstwie,
  • miesięczny dochód gospodarstwa domowego kredytobiorcy, pomniejszony o miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego, nie przekracza od 1 stycznia 2022 roku nie przekracza kwot:

- 1.552,00 zł dla jednej osoby, 

- 1.200,00 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Kredytobiorca stracił pracę

To jest klasyczna sytuacja gdy Fundusz może udzielić pomocy w formie wsparcia lub pożyczki w spłacie kredytu, bo środki przeznaczone są właśnie dla tej części kredytobiorców, którym problemy sprawia spłata rat kredytu hipotecznego. 

Pomoc dotyczy też osób sprzedających kredytowaną nieruchomość, jeśli pieniądze ze sprzedaży nie pokryją całości zobowiązania z tytułu kredytu mieszkaniowego. Tu pomoc przyjdzie jako promesa lub pożyczka na spłatę zadłużenia.

Wsparcie dla kredytobiorców wypłacane jest na okres nie dłuższy niż 36 miesięcy.  Kwota pomocy nie może przekroczyć 2 tys. zł miesięcznie. Bank Gospodarstwa Krajowego swoją pomoc finansową przekazuje bezpośrednio bankowi kredytobiorcy, który zawnioskował o pomoc.

Klient wziął kredyt na budowę domu

Ale sytuacja na rynku się pogarsza. Jeśli spełnione są warunki określone dla przyznawania pomocy, środki zostaną przyznane.

 

 

 

O Funduszu Wsparcia Kredytobiorców:

Obsługuje go Bank Gospodarstwa Krajowego, a pieniądze będące w jego dyspozycji pochodzą ze składek kredytodawców. Pochodzą wprost od banków, które udzielają kredytów hipotecznych. Fundusz ziała na podstawie ustawy z dnia 9 października 2015 r. o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej - bo został przewidziany właśnie na takie okazje.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych