Kredyt we frankach. Los banków w rękach TSUE

Trybunał ma do rozstrzygnięcia 10 spraw frankowych. W tym trzy o fundamentalnym znaczeniu. Jedna z nich zaczyna się dzisiaj - czytamy w czwartkowym "Pulsie Biznesu".

Autor: PAP 17 marca 2022 08:05

Jak zauważa "Puls Biznesu", nie tylko polskie sądy mają ręce pełen roboty w związku z pozwami frankowiczów przeciw bankom. Mocno obłożony jest też Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w którym jak dotąd zarejestrowano 14 spraw dotyczących prawnych wątpliwości w sprawach frankowych.

"Cztery już zakończyło się wyrokami. Do rozstrzygnięcia zostało dziesięć, w tym kilka o fundamentalnym znaczeniu dla banków i frankowiczów. Taki jest też kaliber sprawy, którą w czwartek będzie zajmować się Trybunał. Chodzi o pytania dotyczące zapisów umów kredytowych mBanku i Deutsche" - czytamy w "PB".

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak podkreśla gazeta, po raz pierwszy w historii spraw frankowych rozpatrywanych przez TSUE, odbędzie się słuchanie stron. W poprzednich postępowaniach banki przedkładały pisemne stanowiska. Tym razem Trybunał wysłucha prawników mBanku. "Jaki i czy w ogóle będzie to miało wpływ na decyzję sędziów, dzisiaj raczej się nie dowiemy" - zauważa "PB".

"Prawdopodobnie wyrok zostanie ogłoszony w późniejszym terminie" - mówi, cytowany przez "PB", wiceprezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek.

W ocenie dziennika, werdykt będzie miał duże znaczenie dla całego sektora albo raczej może mieć, ponieważ wszystko zależy od treści orzeczenia. "TSUE potrafi wydawać pytyjskie orzeczenia, różnie interpretowane przez strony. Tak też może być w tym przypadku, choć w podobnej sprawie zapadł nie tak dawno jednoznaczny wyrok" - czytamy.

Dziennika przypomina, że wątpliwość prawna przedłożona przez polski sąd przed Trybunał dotyczy tego, czy w miejsce abuzywnej klauzuli kursowej w umowie można zastosować kurs średni NBP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych