Kredytobiorcy w trudnej sytuacji mogą uzyskać nawet 2 tys. zł miesięcznie pomocy z FWK

Osoby spłacające kredyty, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, mogą liczyć na wsparcie z FWK w kwocie do 2 tys. zł miesięcznie przez okres 3 lat - podało Ministerstwo Finansów w czwartkowym komunikacie.

Autor: PAP 08 kwietnia 2022 11:28

Jak przypomniał resort finansów, Fundusz Wsparcia Kredytobiorców to mechanizm zapewniający pomoc dla kredytobiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej i są zobowiązani do spłaty rat kredytu mieszkaniowego. Rozwiązania FWK w postaci promesy lub pożyczki na spłatę zadłużenia skierowane są także dla kredytobiorców, którzy sprzedali kredytowaną nieruchomość, a kwota uzyskana ze sprzedaży nie pokryła całego zobowiązania z tytułu kredytu mieszkaniowego.

"Na FWK składają się wpłaty kredytodawców. Wsparcie wypłacane jest na okres nie dłuższy niż 36 miesięcy, przy czym indywidualnie ustalana kwota wsparcia nie może być wyższa niż 2 tys. zł miesięcznie. Jest ono przekazywane przez Bank Gospodarstwa Krajowego bankowi kredytobiorcy, który udzielił kredytu mieszkaniowego" - poinformowano w komunikacie MF.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ministerstwo wskazało, że na wsparcie z funduszu mogą liczyć kredytodawcy, którzy spełniają jedną z przesłanek. I tak można je dostać w sytuacji, jeśli w dniu złożenia wniosku co najmniej jeden z kredytobiorców posiadał status osoby bezrobotnej. Inna przesłanka dotyczy przypadku, w którym kredytobiorca ponosi miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego w wysokości przekraczającej 50 proc. dochodów osiąganych miesięcznie przez jego gospodarstwo domowe. Wreszcie na pomoc można liczyć także w sytuacji, jeśli miesięczny dochód jego gospodarstwa domowego, pomniejszony o miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego, nie przekracza 1 552 zł w gospodarstwie jednoosobowym albo 1,2 tys. zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Aby uzyskać wsparcie kredytobiorca powinien złożyć wniosek do kredytodawcy. Zwrot wsparcia lub pożyczki rozpoczyna się po upływie 2 lat od wypłaty ostatniej raty wsparcia lub pożyczki. Spłata udzielonego wsparcia dokonywana jest w 144 równych i nieoprocentowanych ratach. W przypadku gdy kredytobiorca bez opóźnienia spłaci 100 rat, pozostała część rat zwrotu wsparcia lub pożyczki na spłatę zadłużenia zostanie umorzona.

Resort przypomniał także, że są warunki uniemożliwiające pozyskanie pomocy z FWK. Nie mogą się o nią ubiegać kredytobiorcy, jeśli utrata pracy nastąpiła z jego winy, jeśli jeden z kredytobiorców uzyskał wsparcie na zasadach określonych w ustawie albo jeśli umowa kredytu mieszkaniowego została wypowiedziana przed złożeniem wniosku o wsparcie lub pożyczkę na spłatę zadłużenia.

Wsparcia nie otrzyma także kredytobiorca, który jest właścicielem innego mieszkania lub domu, lub był nim w ciągu ostatnich 6 miesięcy albo jeśli posiada czy posiadał w ciągu ostatnich 6 miesięcy prawo do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub posiadał takie prawo w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Z pomocy nie skorzysta także osoba, która posiada roszczenie o przeniesienie prawa własności lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego, spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, lub miała takie roszczenie w ciągu ostatnich 6 miesięcy. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych