Kredyty hipoteczne czekają na zmiany

We wrześniu w sektorze kredytów hipotecznych nie pojawiło się wiele zmian, ale już wkrótce może się to zmienić. KNF chce bowiem, aby banki udzielały znacznie więcej kredytów ze stałym oprocentowaniem.

Autor: HouseMarket.pl 14 października 2016 14:59

W minionym miesiącu nie mieliśmy do czynienia z wieloma zmianami w ofertach kredytowych.

- Średnia marża dla kredytów z najniższym wkładem (10 proc.) wzrosła z 2,32 proc. do 2,35 proc. w wyniku wprowadzenia takiej oferty w Raiffeisen Polbank. To spowodowało, że już osiem banków udziela finansowania na 90 proc. wartości nieruchomości. Poza tym ING Bank Śląski obniżył z 2,1 proc. do 1, proc. marżę dla zobowiązań z wysokim (25 proc.) wkładem własnym. W rezultacie średnia marża kredytów z LTV 75 proc. spadła do poziomu 2,11 proc. (z 2,13 proc. we wrześniu) – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ciekawostką jest natomiast to, że Komisja Nadzoru Finansowego planuje wprowadzić rekomendację nakłaniającą banki do udzielania kredytów hipotecznych ze stałym oprocentowaniem. Obecnie takich ofert jest tylko pięć i niestety nie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród klientów.

– Działania KNF wydają się słuszne biorąc pod uwagę, że obecnie mamy najniższe stopy procentowe w historii. Prawdopodobnie w 2018 r. zaczną jednak rosnąć. Gdyby WIBOR wrócił do poziomu 5 proc. (tyle wynosił jeszcze w 2012 r.) to rata kredytu na kwotę 300 tys. zł na 25 lat wzrosłaby aż o 586 z (z 1556 zł obecnie do 2 142 zł) – dodaje ekspert.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych