Kredyty hipotecznych z wkładem własnym powyżej 20 proc. najtańsze od początku 2016 r.

Koniec roku to zwykle czas zmian w ofertach kredytów mieszkaniowych. Banki, które zrealizowały swoje plany w zakresie wartości udzielonych kredytów wprowadzają podwyżki. Te, które chcą pod koniec roku nieco poprawić sprzedaż obniżają marże. Taka może być też przyczyna ostatnio wprowadzanych zmian. Mimo to, kredyty z wysokim wkładem własnym nadal są najtańsze od czasu wprowadzenia podatku bankowego. Nieco zdrożały jedynie te z najniższym wkładem.

Autor: HouseMarket.pl 15 listopada 2018 15:58

Raport Metrohouse i Expandera pokazuje, że w poprzednich miesiącach obserwowaliśmy obniżki marż, ale dotyczące głównie kredytów z wkładem własnym przekraczającym 20 proc. Od listopada na taki ruch zdecydował się kolejny bank. Raiffeisen Polbank marże obniżył z 1,69% do 1,59%. Jednocześnie jednak podwyżkę wprowadził PKO BP. Marże dla kredytów z wkładem wyższym niż 20 proc. wzrosły nieznacznie (1,84% do 1,89%). Większa podwyżka dotknęła tych, który mają tylko 10 proc. wkładu. Tu marża podskoczyła z 2,01% do 2,11%. Średnia marża dla kredytów z wkładem własnym przekraczającym 20 proc. nadal wynosi jednak 2,02%, a więc jest najniższa od początku 2016 r.

Dobrą informacją jest również zatrzymanie się procesu spadku dostępności kredytowej. Przypomnijmy, że zdolność kredytowa spada od maja 2015 r. i w tym czasie zmniejszyła się aż o 30 proc.. W przypadku 3-osobowej rodziny z dochodem 5000 zł netto dostępna kwota kredytu spadła w omawianym okresie z 466 tys. zł do 330 tys. zł. W minionym miesiącu minimalnie ona jednak wzrosła. Niestety może to być jedynie chwilowa poprawa. Ze względu na prognozy mówiące o spowolnieniu gospodarczym banki wolą zachować ostrożność w tej kwestii. Na większą poprawę raczej nie ma więc co liczyć.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Pomimo, że dostępność kredytów jest dużo gorsza niż 2-3 lata temu, to obecnie cieszą się one ogromnym zainteresowaniem. Według BIK w październiku wartość złożonych wniosków była o 17 proc. wyższa niż przed rokiem. Był to więc kolejny już  miesiąc, w którym popyt na kredyty mieszkaniowy był bardzo wysoki. W dużej mierze wynika to z niskiego bezrobocia, rosnących płac i tego, że kredyty są obecnie bardzo tanie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych