Kredyty walutowe w Sejmie

Spośród trzech projektów ustaw dotyczących kredytów walutowych, które w czwartek rozpatrzy Sejm, prezydencka propozycja jest najbardziej rozsądna - ocenili politycy Nowoczesnej. Zadeklarowali, że opowiedzą się za dalszymi pracami nad tym projektem.

Autor: PAP 20 października 2016 15:45

Na czwartkowe popołudnie zaplanowano w Sejmie pierwsze czytanie trzech projektów ustaw dotyczących kredytów walutowych zgłoszonych przez prezydenta oraz kluby PO i Kukiz'15. Poseł Nowoczesnej Paweł Misiło ocenił na czwartkowej konferencji prasowej, że zaproponowane przez kluby PO i Kukiz'15 są niedobre. - Oczywiście Nowoczesna poprzeć ich nie może - zapowiedział.

Według niego, projekt Kukiz'15 wymyka się logice, ekonomii i prawidłom prawa. - On wywróciłby system prawny Polski do góry nogami. Zakłada bowiem m.in. całkowity zakaz kredytowania w walucie obcej, co przy obecnych przepisach unijnych i polskich, wydaje się zupełnie niemożliwe - stwierdził polityk Nowoczesnej.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Projekt PO uzależnia z kolei restrukturyzację kredytów m.in. od liczby posiadanych dzieci, a także wielkości mieszkań, co wydaje nam się już samo w sobie niezgodne z art. 32 konstytucji, mówiących o równym traktowaniu wszystkich obywateli - powiedział Misiło.

Odnosząc się natomiast do prezydenckiej propozycji poseł nowoczesnej stwierdził, że również nie należy ona do najlepszych. - W obecnej sytuacji gospodarki Polski jest jednak najbardziej rozsądna i to ten projekt Nowoczesna będzie popierać i kierować do dalszych prac w komisji. Będziemy starali się sprawić, aby zapisy ustawy były jeszcze bardziej korzystne dla kredytobiorców - poinformował.

Misiło zwrócił uwagę, że projekt prezydenta zakłada m.in. limit kwotowy wynoszący 350 tys. zł, co - jak mówił - w ocenie Nowoczesnej też jest niezgodne z 32. art. konstytucji. - Nie widzimy żadnych powodów, aby taki limit wprowadzać i będziemy na komisji zgłaszać poprawki, aby ten limit zlikwidować - zapowiedział.

Poseł Nowoczesnej stwierdził też, że bankowcy dali się uwieść grzechowi chciwości. - Jestem przekonany, że wielu kredytobiorców nabrało się na wasz sposób myślenia o tym jakie powinny być banki. Nadużyliście ich zaufania, a to wielu prawych i uczciwych ludzi - powiedział pod adresem bankowców.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych