Kwartał pod znakiem hipotek

Doradcy zrzeszeni w Związku Firm Doradztwa Finansowego od kwietnia do czerwca pośredniczyli w udzielaniu kredytów mieszkaniowych o łącznej wartości 3,97 mld złotych, wypracowując tym samym 11 proc. wzrostu w stosunku do pierwszego kwartału 2016 r.

Autor: HouseMarket.pl 13 września 2016 13:52

 

 Od kwietnia do czerwca 2016 roku firmy zrzeszone w ZFDF pośredniczyły w sprzedaży kredytów hipotecznych o wartości 3,97 mld zł. Wynik ten jest o 11 proc. lepszy w odniesieniu do ubiegłego kwartału. Wzrost w sprzedaży hipotek odnotowali wszyscy członkowie ZFDF.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– Firmy członkowskie po raz kolejny kończą kwartał wysokim wynikiem sprzedaży kredytów mieszkaniowych. Ten efekt cieszy szczególnie, biorąc pod uwagę, że był to okres znaczącego spadku ich dostępności. Przyczyną tego były zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego. Wymogła ona na bankach, aby oceniając zdolność kredytową w większym stopniu uwzględniały przyszły wzrost stóp procentowych. Zobowiązała je również, aby urealniły zakładane w wyliczeniach koszty utrzymania wnioskodawców. Mimo tych utrudnień zainteresowanie kredytami hipotecznymi było zdecydowane wyższe niż na początku roku – tłumaczy Adrian Jarosz, prezes Związku Firm Doradztwa Finansowego, prezes zarządu Expander Advisors.

Zdaniem Jacka Dziadaka, członka rady nadzorczej Związku Firm Doradztwa Finansowego, wiceprezesa Notus Doradcy Finansowi, innym niesprzyjającym czynnikiem dla rynku kredytów hipotecznych była nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece, obowiązująca od 30 kwietnia.

- Wprowadzono wówczas ograniczenia w ustanawianiu hipotek na działkach rolnych, co uniemożliwiło w praktyce uzyskanie kredytu na budowę domu na takim gruncie. Na szczęście, przepisy zostały zmienione 16 sierpnia tego roku, co przywróciło możliwości finansowania tego typu inwestycji kredytem hipotecznym – tłumaczy Jacek Dziadak.

Z kolei Przemysław Guberow, wiceprezes Związku Firm Doradztwa Finansowego, prezes zarządu Open Finance zwraca uwagę na to, że na sytuację na rynku kredytów hipotecznych w drugim kwartale tego roku duży wpływ miał program Mieszkanie dla Młodych i perspektywa kończących się środków zarezerwowanych na rok 2017. - Pomimo tego, deweloperzy nie zwolnili tempa i budują coraz więcej – popyt na zakup mieszkań z rynku pierwotnego rośnie – zaznacza Przemysław Guberow.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych