Lewica po podwyżce stóp procentowych: trzeba pomóc tym, którzy zaciągnęli kredyty hipoteczne

W związku z kolejną podwyżką stóp procentowych znowu rosną raty kredytów dla polskich rodzin, trzeba pomóc indywidualnym kredytobiorcom, w środę przedstawimy propozycje w tym zakresie - zapowiedział we wtorek poseł Lewicy Dariusz Wieczorek.

Autor: PAP 09 lutego 2022 09:26

Rada Polityki Pieniężnej podniosła we wtorek wszystkie stopy procentowe o 50 pkt. bazowych. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła z 2,25 proc. do 2,75 proc.

Poseł Wieczorek powiedział na konferencji prasowej, że w związku z kolejną podwyżką stóp procentowych znowu rosną raty kredytów dla polskich rodzin. Dodał, że prezes NBP Adam Glapiński rok, półtora roku temu mówił: "bierzcie kredyty, inflacja jest opanowana, inflacji nie będzie, nic złego nam nie grozi".

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"I wszyscy ci, którzy te kredyty wzięli, dzisiaj niestety będą ponosić tego konsekwencje w formie podwyższonego oprocentowania, podwyższonych rat, które trzeba będzie spłacać" - powiedział Wieczorek.

Lewica ma przedstawić propozycje, jak pomóc kredytobiorcom. "Jutro te propozycje przedstawimy, nie chcielibyśmy dzisiaj o tym mówić, myślimy o różnych rozwiązaniach, natomiast niewątpliwie dzisiaj wszystkim kredytobiorcom, tym indywidulanym, tym którzy zaciągnęli kredyty hipoteczne, po prostu trzeba pomóc i taka jest rola państwa" - powiedział Wieczorek.

Stwierdził, że galopująca inflacja, "to nie jest tylko wina Rosji, wina UE, w dużej części to jest wina polityki gospodarczej rządu PiS, Zjednoczonej Prawicy".

Według dyrektor biura legislacyjnego Lewicy Dariusza Standerskiego "teraz jest kolejny odcinek kampanii podwyższania stóp procentowych, a przed tą kampanią prezes NBP Adam Glapiński przeprowadził pełną kampanię utraty wiarygodności".

"To jest prezes, który zamiast przygotowywać na podwyżki stóp procentowych, opowiadał o polskim cudzie gospodarczym (...) to człowiek przez którego wiele polskich rodzin jest niestety w gorszej sytuacji niż jeszcze było kilka i kilkanaście miesięcy temu" - powiedział Standerski.

Według RPP, podwyższenie stóp procentowych NBP będzie "oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych". W komunikacie dodano, że decyzje Rady w kolejnych miesiącach będą nadal nakierowane na obniżenie inflacji do poziomu zgodnego z celem inflacyjnym NBP w średnim okresie, przy uwzględnieniu kształtowania się sytuacji koniunkturalnej, tak aby "zapewnić średniookresową stabilność cen, a jednocześnie wspierać zrównoważony wzrost gospodarczy po globalnym szoku pandemicznym".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych