Müller o pomocy dla kredytobiorców: najpóźniej w przyszłym tygodniu pakiet rozwiązań

Szykujemy pakiet rozwiązań, który powinien zostać przedstawiony najpóźniej w przyszłym tygodniu - zapowiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller, pytany o pomoc dla kredytobiorców w związku z rosnącymi stopami procentowymi.

Autor: Pap 21 kwietnia 2022 09:31

Rzecznik rządu pytany w czwartek w Polsat News o możliwość ewentualnego zamrożenia marży kredytów hipotecznych lub cofnięcia jej do poziomu sprzed miesiąca-dwóch zwrócił uwagę, że tworzenie rozwiązań w sektorze bankowym jest trudne.

"Szykujemy pewien pakiet rozwiązań. On powinien zostać najpóźniej w przyszłym tygodniu przedstawiony" - zapowiedział. "Będziemy go przedstawiać, wtedy będą konkrety" - stwierdził.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zastrzegł, że pakiet taki "musi być skrojony na tyle dobrze", by z jednej strony pomagać tym, którzy rzeczywiście mają duże problemy, a z drugiej - nie napędzać inflacji.

Jak mówił, kredytobiorcom trzeba pomóc, ale w taki sposób, żeby "jednocześnie nie okazało się, że przez to, że tworzymy pewnego rodzaj rozwiązania - chociażby mrożące czy innego rodzaju - np. za rok inflacja będzie na poziomie kilkunastu procent". Zwrócił uwagę na "bardzo trudne zjawiska ekonomiczne" m.in. spowodowane działaniami ze strony Rosji.

Na kwietniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej podniosła wszystkie stopy procentowe o 1 pkt proc. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła z 3,5 proc. do 4,5 proc. Ekonomiści m.in. Pekao zwracali uwagę, że po podwyżce stopa referencyjna jest najwyższa od listopada 2012 r.

Premier Mateusz Morawiecki wskazał w ubiegłym tygodniu, że trwają prace m.in. z udziałem szefa KNF i prezesa NBP, nad zmianami w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, "aby można było z niego realnie skorzystać". Jak mówił, planowane są różne działania w zakresie ochrony kredytobiorców. Premier wyraził nadzieję, że doprowadzą one do tego, że rosnące stopy procentowe zostaną zamortyzowane.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców (FWK) to mechanizm zapewniający pomoc dla kredytobiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej i są zobowiązani do spłaty rat kredytu mieszkaniowego. Rozwiązania FWK skierowane są także dla kredytobiorców, którzy sprzedali kredytowaną nieruchomość, a kwota uzyskana ze sprzedaży nie pokryła całego zobowiązania z tytułu kredytu mieszkaniowego (promesa lub pożyczka na spłatę zadłużenia).

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych