Maleje liczba kredytów frankowych

Coraz więcej Polaków zadłuża się, kupując mieszkanie. Wybierają jednak kredyty w złotówkach – wynika z analizy Biura Informacji Kredytowej. W 2016 roku zadłużenie kredytobiorców powiększyło się o 24 mld zł.

Autor: PAP 29 marca 2017 13:10

W czwartym kwartale 2016 roku przybyło osób spłacających kredyty mieszkaniowe. "Zadłużenie kredytobiorców złotowych w grudniu 2016 roku było o 6 mld zł wyższe niż we wrześniu, a od początku roku wzrosło o 24 mld zł" – podało w środę Biuro Informacji Kredytowej. Kwota do spłaty wszystkich kredytobiorców, bez względu na walutę, wynosi w przeliczeniu na złote 576,56 mld zł.

Spada natomiast liczba kredytobiorców walutowych. "Osób z mieszkaniowymi kredytami złotowymi przybyło 26,2 tys., walutowców było w grudniu w porównaniu z wrześniem o 9,5 tys. mniej, a frankowiczów – mniej o 8,5 tys." – czytamy w komunikacie BIK.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Bazy Biura Informacji Kredytowej, zawierające informacje o 15,13 mln kredytobiorców w Polsce, odnotowują obecnie 6-proc. udział osób spłacających zobowiązania we frankach. Frankowicze z tytułu kredytów mieszkaniowych mają do spłaty 136,81 mld zł (w przeliczeniu).

Z analiz BIK wynika, że aż 96,7 proc. osób posiadających kredyt mieszkaniowy we franku terminowo spłaca wszystkie swoje kredyty. Z kolei opóźnienie w spłacie kredytu mieszkaniowego udzielonego we franku szwajcarskim ma 10 225 osób – 1,1 proc. spośród wszystkich kredytobiorców frankowych.

Na koniec 2016 roku Polacy mieli ponad 27,39 mln szt. kredytów, z czego 7 proc. stanowiły kredyty we frankach szwajcarskich.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych