Następca WIBOR zostanie wskazany w zapowiedzianym terminie

Trwają konsultacje z rynkiem ws. alternatywnych wskaźników stopy procentowej - przekazała we wtorek Izabela Olszewska z zarządu GPW podczas konferencji wynikowej spółki. Dodała, że prace postępują w odpowiednim tempie, a wskaźniki będą dostarczone w oczekiwanym terminie.

Autor: pap 31 maja 2022 14:52

  • Rządowy program wsparcia kredytobiorców przewiduje m.in. wprowadzenie od 2023 r. nowego wskaźnika oprocentowania kredytu w miejsce WIBOR.
  • GPW Benchmark, spółka która administruje stawką WIBOR, prowadzi konsultacje z sektorem bankowym ws. propozycji wskaźnika.

Olszewska pytana we wtorek o postęp prac poinformowała, że najważniejsze jest ustalenie koncepcji z rynkiem. Przypomniała, że pojawił się dokument konsultacyjny, w ramach którego zostały przedstawione propozycje GPW Benchamrk. "W tej chwili zbierane są odpowiedzi, na tej bazie zostanie ustalone to, jak będą wyglądały wskaźniki alternatywne" - powiedziała.

"Jesteśmy przekonani, że prace postępują w dobrym, odpowiednim tempie. Jesteśmy w stanie sprostać oczekiwaniom i w terminie, który jest oczekiwany, dostarczyć rynkowi odpowiednie wskaźniki alternatywne" - oznajmiła Olszewska.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

18 maja GPW Benchmark opublikował dokument konsultacyjny "Transakcyjne Wskaźniki Referencyjne Stopy Procentowej". Dokument jest materiałem informacyjnym prezentującym wyniki badań i wniosków dotyczących indeksów opracowanych przez administratora na podstawie danych przekazywanych w trybie zautomatyzowanym przez dziewięć banków - Uczestników Fixingu WIBID i WIBOR, które wyraziły zainteresowanie udziałem w projekcie opracowania alternatywnych wskaźników referencyjnych stopy procentowej.

Wyniki konsultacji mają być ogłoszone w połowie czerwca.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych