NBP nie zmienia stóp procentowych, ale banki tak

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała, że w październiku stopy procentowe w Polsce pozostaną na poziomie obowiązującym od marca 2015 r. Według Expandera, od tego czasu ustalane przez banki oprocentowanie lokat czy kredytów ulegało zmianom i to zwykle na niekorzyść klientów.

Autor: HouseMarket.pl 05 października 2016 14:32

Podstawowa stopa procentowa NBP od marca 2015 r. pozostaje na najniższym w historii poziomie 1,5 proc. Co jakiś czas pojawiają się spekulacje dotyczące jej obniżenia lub terminu, kiedy można spodziewać się podwyżek. Najbardziej prawdopodobne wydaje się jednak, że w tym, a być może także i w całym przyszłym roku pozostaną one niezmienione.

Odsetki z lokat maleją

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Stopy procentowe NBP wpływają oczywiście na oprocentowanie lokat czy kredytów oferowanych nam przez banki. Nie jest to jednak jedyny czynnik. - Dla przykładu, na wysokość odsetek z depozytów bankowych wpływa także zapotrzebowanie banków na kapitał czy konkurencja na rynku. Niestety te elementy w ostatnim czasie nie sprzyjały oszczędzającym. Akcja kredytowa co prawda rośnie, ale nieznacznie, a więc instytucje finansowe nie mają powodu, aby rywalizować o nasze oszczędności. Poza tym na rynku jest coraz mniej banków, gdyż te słabsze są przejmowane przez silniejsze instytucje – tłumaczy Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.

W rezultacie, choć od marca ubiegłego roku stopy NBP się nie zmieniały, to oprocentowanie lokat spadało. Jeszcze w kwietniu 2015 r. średnio wynosiło 1,91 proc., w sierpniu br. już tylko 1,61 proc. (wg. danych NBP). Początkowo nie powodowało to jednak spadku zainteresowania lokatami. Od lutego 2016 r. wartość tych produktów o terminie do 2 lat zaczęła jednak maleć i we wrześniu była już o 6,1 mld zł niższa niż w lutym.

Wzrosło oprocentowanie kredytów hipotecznych

Również w przypadku kredytów hipotecznych nastąpiły negatywne dla klientów zmiany oprocentowania. Według danych NBP ich średnie oprocentowanie wzrosło z 4,24 proc. w kwietniu 2015 r. do 4,48 proc. w sierpniu br. W tym przypadku głównymi przyczynami zmian było wprowadzenie podatku bankowego oraz wyższe koszty składek na BFG, wywołane upadłością SKOK-ów i SK Banku.

- Trzeba jednak dodać, że w tej sytuacji pogorszenie warunków oferty nie spowodowało spadku zainteresowania. Wartość kredytów hipotecznych udzielonych np. w pierwszej połowie 2016 r., jest o 5,3 proc. wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Ze względu na wyczerpanie pieniędzy na dopłaty z programu Mieszkanie dla Młodych, drugie półrocze może jednak nie być już tak dobre – prognozuje Jarosław Sadowski.

Oprocentowanie kredytów konsumpcyjnych spadło

Teoretycznie dobrą informacją jest spadek oprocentowania kredytów konsumpcyjnych z 8,6 proc. do 7,79 proc. W rzeczywistości koszt takich zobowiązań niemal się nie zmienił w porównaniu z kwietniem 2015 r. Spadek oprocentowania został bowiem zrekompensowany wzrostem prowizji i innych kosztów. Dane NBP pokazują, że rzeczywiste oprocentowanie, które uwzględnia wszystkie koszty, nie zmieniło się w porównaniu z kwietniem 2015 r.

- W tym przypadku wartość udzielonych kredytów również rośnie, jednak tempo wzrostu w tym roku jest jeszcze niższe. Według BIK, w pierwszym półroczu ich wartość była tylko o 1,3 proc. wyższa niż przed rokiem. Niestety nic nie wskazuje więc na to, aby w najbliższym czasie poprawiła się oferta lokat czy kredytów – wyjaśnia Jarosław Sadowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych