NBP: Pierwszy kwartał pod znakiem zaostrzenia polityki kredytowej banków

W pierwszym kwartale 2017 r. największym zmianom podlegała polityka kredytowa w segmencie kredytów konsumpcyjnych, która została przez banki zaostrzona - wynika z opublikowanej przez NBP kwartalnej informacji o sytuacji na rynku kredytowym.

Autor: PAP 08 maja 2017 13:00

W poniedziałek Narodowy Bank Polski opublikował kwartalną informację "Sytuacja na rynku kredytowym - wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych". Informacja przedstawia zmiany w polityce kredytowej i popycie na kredyty obserwowane przez banki w I kwartale 2017 r. oraz przewidywania na II kwartał br.

Z informacji wynika, jak informuje NBP w komunikacie, że w I kwartale 2017 roku ankietowane banki istotnie zaostrzyły kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych oraz zaostrzyły niektóre warunki udzielania kredytu.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"W opinii banków do zaostrzenia polityki kredytowej przyczyniły się głównie czynniki regulacyjne, nieuwzględnione w ankiecie, tj. realizacja zaleceń pokontrolnych KNF oraz konieczność sprostania wymogom kapitałowym i płynnościowym wynikającym z rozporządzenia CRR oraz zaleceń KNF" - głosi komunikat NBP.

NBP dodaje, że popyt na kredyty konsumpcyjne nieznacznie wzrósł w I kwartale 2017 r., do czego przyczynił się wzrost zapotrzebowania na finansowanie zakupu dóbr trwałego użytku oraz nasilenie akcji promocyjnych przez niektóre banki. Z kolei w II kwartale 2017 r. banki nie przewidują istotnych zmian w polityce kredytowej oraz oczekują wzrostu popytu - informuje NBP.

Z kolei, jak wynika z informacji, polityka kredytowa w segmencie kredytów dla przedsiębiorstw została zaostrzona w niewielkim stopniu, głównie w segmencie kredytów długoterminowych. "W opinii banków, które zaostrzyły politykę kredytową, wynikało to głównie z pogorszenia jakości kredytów dla przedsiębiorstw" - głosi komunikat NBP.

Jednocześnie w I kwartale 2017 r. banki nie odczuły zmiany popytu na kredyty, zgłaszanego przez przedsiębiorstwa. W II kwartale 2017 r. nie przewidują też istotnych zmian polityki kredytowej w segmencie kredytów dla przedsiębiorstw - wskazuje NBP. Według ankietowanych banków wzrost popytu będzie odczuwany głównie w segmencie kredytów długoterminowych.

Natomiast w segmencie kredytów mieszkaniowych dla gospodarstw domowych kryteria i warunki w I kwartale 2017 roku nie zmieniły się.

Ankietowane banki odczuły wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe, dodaje NBP, co uzasadniały głównie zainteresowaniem kredytobiorców programem "Mieszkanie dla Młodych", prognozami odnośnie do sytuacji na rynku mieszkaniowym oraz zmianą sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych.

"Banki nie planują istotnych zmian w polityce kredytowej w II kwartale 2017 r., ani nie spodziewają się istotnych zmian popytu na kredyt mieszkaniowy. Jedynie pojedyncze banki oczekują spadku popytu na kredyt" - informuje bank centralny.

Informacje te, zaznacza NBP, zostały zestawione na podstawie ankiety, którą na przełomie marca i kwietnia 2017 r. wypełniło 27 banków o łącznym udziale w rynku kredytowym wynoszącym 87 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych