
Dynamika podwyżek oprocentowania lokat będzie mniejsza - ocenia Heritage Real Estate. Lipiec był dziewiątym z rzędu miesiącem, w którym banki dokonały korekty ofert depozytowych.
"Najlepsze lokaty i rachunki oszczędnościowe pozwalają zarobić nawet 7-7,5 proc. w skali roku. To ogromna zmiana, bowiem jeszcze na początku bieżącego roku maksymalnie było to około 3 proc." - wskazał.
Zmiany w oprocentowaniu widać wyraźniej, jeśli spojrzymy na dane dotyczące przeciętnego oprocentowania rocznych lokat dłuższych niż 6 miesięcy, ale maksymalnie do 1 roku.
Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
- Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że jeszcze we wrześniu 2021 roku, czyli przed cyklem podwyżek stóp procentowych były one oprocentowane średnio na 0,17 proc. w skali roku. Najnowsze dostępne informacje podsumowują czerwiec bieżącego roku. Przeciętne oprocentowanie rocznej lokaty wynosiło ponad 4,6 proc. - poinformował Oskar Sękowski.
W maju i czerwcu obserwowano najwyższe zmiany oprocentowania.
- Jak wynika z danych NBP średnie oprocentowanie rocznych lokat wzrosło w maju o 1,05 pkt. proc w stosunku do kwietnia. Praktycznie identyczną zmianę można zauważyć jeśli porównamy czerwiec i lipiec - wymienia Sękowski.
Bank centralny nie podsumował jeszcze ostatniego miesiąca, jednak można się spodziewać, że dynamika podwyżek będzie mniejsza.
- Tak sugerują zbierane co miesiąc informacje o najlepiej oprocentowanych lokatach i rachunkach oszczędnościowych - prognozuje Sękowski.
Analityk HRE zauważył, że w maju średnie oprocentowanie najlepszych produktów w naszym zestawieniu opiewało "na niemal 4,0 proc.".
Z kolei w czerwcu było to "prawie 5,3 proc., co w ciągu miesiąca oznacza podwyżkę o 1,3 pkt. proc.".
Przeciętne oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło o 0,7 pkt. proc.
Dalej więc mamy wzrost, jednak jest on skromniejszy niż to co obserwowaliśmy w maju i czerwcu - dodał analityk.
O Heritage Real Estate:
to think-tank zajmujący się rynkiem nieruchomości.