Oprocentowanie lokat w bankach rośnie, ale tempo podwyżek się zmniejsza

Dynamika podwyżek oprocentowania lokat będzie mniejsza - ocenia Heritage Real Estate. Lipiec był dziewiątym z rzędu miesiącem, w którym banki dokonały korekty ofert depozytowych.

Autor: PAP / Tamara Marczewska 01 sierpnia 2022 15:41

  • W ocenie Oskara Sękowskiego, eksperta HRE, dynamika podwyżek oprocentowania lokat będzie mniejsza.
  • Ekspert podkreśla, że lipiec był dziewiątym miesiącem z rzędu, w którym banki dokonały korekty swoich ofert depozytowych.

"Najlepsze lokaty i rachunki oszczędnościowe pozwalają zarobić nawet 7-7,5 proc. w skali roku. To ogromna zmiana, bowiem jeszcze na początku bieżącego roku maksymalnie było to około 3 proc." - wskazał.

Zmiany w oprocentowaniu widać wyraźniej, jeśli spojrzymy na dane dotyczące przeciętnego oprocentowania rocznych lokat dłuższych niż 6 miesięcy, ale maksymalnie do 1 roku.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że jeszcze we wrześniu 2021 roku, czyli przed cyklem podwyżek stóp procentowych były one oprocentowane średnio na 0,17 proc. w skali roku. Najnowsze dostępne informacje podsumowują czerwiec bieżącego roku. Przeciętne oprocentowanie rocznej lokaty wynosiło ponad 4,6 proc. - poinformował Oskar Sękowski.

W maju i czerwcu obserwowano najwyższe zmiany oprocentowania.

- Jak wynika z danych NBP średnie oprocentowanie rocznych lokat wzrosło w maju o 1,05 pkt. proc w stosunku do kwietnia. Praktycznie identyczną zmianę można zauważyć jeśli porównamy czerwiec i lipiec - wymienia Sękowski.

Bank centralny nie podsumował jeszcze ostatniego miesiąca, jednak można się spodziewać, że dynamika podwyżek będzie mniejsza.

- Tak sugerują zbierane co miesiąc informacje o najlepiej oprocentowanych lokatach i rachunkach oszczędnościowych - prognozuje Sękowski.

Analityk HRE zauważył, że w maju średnie oprocentowanie najlepszych produktów w naszym zestawieniu opiewało "na niemal 4,0 proc.".

Z kolei w czerwcu było to "prawie 5,3 proc., co w ciągu miesiąca oznacza podwyżkę o 1,3 pkt. proc.".

Przeciętne oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło o 0,7 pkt. proc.

Dalej więc mamy wzrost, jednak jest on skromniejszy niż to co obserwowaliśmy w maju i czerwcu - dodał analityk.

 

O Heritage Real Estate:

to think-tank zajmujący się rynkiem nieruchomości.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych