Ostatnia szansa na MdM. Pula dopłat na wyczerpaniu

W ramach programu „Mieszkanie dla młodych” obecnie można starać się jedynie o dopłaty wypłacane dopiero w przyszłym roku. Pula dostępnych pieniędzy jednak dość szybko się wyczerpuje. Według BGK, w lutym złożono wnioski na 47,7 mln zł. Z szacunków Expandera wynika, że możliwość składania wniosków zostanie zablokowana już w kwietniu lub maju.

Autor: HouseMarket.pl 02 marca 2017 16:02

 

BGK poinformował właśnie, że na dzień 28 lutego wykorzystanie puli środków na przyszłoroczne dopłaty wyniosło prawie 30 proc. Może się wydawać, że to niedużo, ale należy pamiętać, że możliwość składania wniosków zostanie zablokowana, gdy poziom ich wykorzystania osiągnie 50 proc. Do tego pułapu pozostało jeszcze 156 mln zł. Dla porównania, w lutym wykorzystano 47,7 mln zł. Przy utrzymaniu takiego poziomu zainteresowania programem, pieniędzy powinno więc wystarczyć na ok. 3 miesiące. W rzeczywistości środki skończą się jednak szybciej. Po pierwsze, nadejście wiosny zwykle przynosi ożywienie na rynku nieruchomości. Po drugie, gdy zbliża się moment wyczerpania puli, zainteresowanie dopłatami zwykle zdecydowanie rośnie. Z tego względu najprawdopodobniej już w kwietniu lub maju zostanie zablokowana możliwość składania wniosków o przyszłoroczne dopłaty.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Blokada ta zostanie zdjęta dopiero w styczniu 2018 r. Wtedy udostępniona zostanie ostatnia pula dopłat (381 mln zł). Po jej wykorzystaniu program MdM zostanie ostatecznie zakończony. Podobnie jak to miało miejsce w tym roku, pieniądze najprawdopodobniej zostaną rozdysponowane w niecały miesiąc. Stanie się tak, gdyż wtedy będzie je można wykorzystać m. in. na zakup mieszkań z rynku wtórnego. Obecnie wnioski są składane głównie przez osoby kupujące mieszkania nowe, będące jeszcze w budowie. W takiej sytuacji dla sprzedającego nie jest bowiem problemem, że część ceny (kwotę dopłaty) dostanie dopiero za kilka miesięcy (w 2018 r.).

Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać dopłatę

Na koniec przypomnijmy, że dopłatę na zakup pierwszego w życiu własnego mieszkania lub domu mogą uzyskać osoby w wieku do 35 lat. Tych ograniczeń nie muszą jednak spełniać rodzice wychowujący przynajmniej trójkę dzieci. Oni mogą skorzystać z MdM nawet jeśli są starsi i gdy posiadają już mieszkanie, ale np. marzą o większym metrażu. Kolejnym ograniczeniem jest to, że kupowany lokal nie może być zbyt duży i zbyt drogi. Maksymalna powierzchnia to 75 mkw., a jeżeli nabywca wychowuje przynajmniej troje dzieci, metraż wzrasta do 85 mkw. Dom jednorodzinny nie może być większy niż odpowiednio 100 mkw. lub 110 mkw. Cena nie może natomiast przekraczać limitu obowiązującego w danym rejonie Polski. Wysokość limitów można sprawdzić na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego.

Jaką kwotę wsparcia można uzyskać

W niektórych przypadkach dopłata może wynieść nawet ponad 100 000 zł. Zwykle jednak jest to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Na jej wysokość wpływa kilka czynników. Po pierwsze, istotne jest to, czy posiadamy dzieci i w jakiej liczbie. Najwyższą dopłatę (30 proc. wartości nieruchomości) mogą uzyskać ci, którzy wychowują ich przynajmniej troje. Najmniej, 10 proc., otrzymają osoby bezdzietne. Poza wymienionymi czynnikami  o wysokości dopłaty decyduje również metraż nabywanej nieruchomości i to, w jakiej części Polski jest zlokalizowana. Tam, gdzie nieruchomości są tańsze, wysokość dopłat jest niższa, a w lokalizacjach, gdzie ceny są wysokie, możemy otrzymać więcej pieniędzy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych