PKO BP: ruszył program ugód dla klientów z kredytem Mix we frankach

Od poniedziałku programem ugód objęte zostają kredyty hipoteczne Mix zaciągnięte we frankach szwajcarskich - poinformował bank PKO BP. Jak zaznaczył, ugody pozwalają kredytobiorcom uwolnić się od ryzyka walutowego.

Autor: Pap 20 czerwca 2022 13:31

Jak przekazał bank w poniedziałkowej informacji, złożyli dotąd ponad 27 tys. wniosków o mediację, a ponad 15,3 tys. mediacji zakończyło się pozytywnie. Wskazano, że bank "przedstawia to rozwiązanie także klientom pozostającym w sporze sądowym". Bank przypomniał, że program ugód dla kredytobiorców frankowych trwa prawie dziewięć miesięcy.

"Ugody pozwalają kredytobiorcom uwolnić się od ryzyka walutowego. Cały czas pracujemy nad poszerzeniem bazy klientów, którzy mogą skorzystać z rozwiązania" - stwierdził cytowany w komunikacie wiceprezes PKO Banku Polskiego nadzorujący obszar zarządzania ryzykiem Piotr Mazur. Dodał, że osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny MIX oraz klienci, którzy chcą ponownie złożyć wniosek po rezygnacji z mediacji w przeszłości, również mogą starać się o ugodę. "Trwają prace, aby umożliwić ugodowe rozwiązanie spraw kolejnym grupom klientów, w tym kredytobiorcom, którzy swój kredyt hipoteczny zaciągnęli pierwotnie w złotych, a następnie go przewalutowali" - stwierdził.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wskazano, że od poniedziałku, 20 czerwca, z programu ugód mogą skorzystać klienci spłacający kredyt hipoteczny Mix we frankach szwajcarskich, który "pozwalał na sfinansowanie zakupu nieruchomości, jak również spłatę innych zobowiązań" oraz osoby, które składały już wniosek o mediację przed Sądem Polubownym przy KNF i ostatecznie zrezygnowały. "Bank pracuje nad włączeniem do procesu również kredytów udzielonych w PLN, a następnie przewalutowanych na kredyt w CHF" - dodano.

Wyjaśniono, że propozycja PKO Banku Polskiego zakłada "konwersję waluty kredytu na PLN, tak jakby od początku był kredytem złotowym". Wskazano, że rozwiązanie jest proponowane klientom indywidualnym, których kredyt mieszkaniowy był udzielony we frankach szwajcarskich i którzy nadal ten kredyt spłacają

Przypomniano, że koszty sądowe mediacji ponosi bank. Wskazano, że prawie 82 proc. kredytobiorców złożyło wnioski o mediację poprzez serwis transakcyjny iPKO. "Uzgodnienie i akceptacja warunków przez obie strony odbywa się najczęściej podczas jednego spotkania mediacyjnego, które trwa około godziny" - zaznaczono. Dodano, że proces ugodowy, od złożenia wniosku przez kredytobiorcę do podpisania ugody w oddziale, trwa średnio 58 dni - "najkrótszy proces zakończył się w 14 dni".

Zwrócono uwagę, że aby ograniczyć ryzyko stopy procentowej od początku uruchomienia programu ugód kredytobiorcy mogą skorzystać z oprocentowania przy stałej stopie procentowej przez pięć lat. "W przypadku, gdy pozostały okres spłaty kredytu po zawarciu ugody będzie krótszy niż 5 lat, stała stopa procentowa będzie obowiązywała do końca obowiązywania umowy" - stwierdzono. Dodano, że w procesie ugodowym kredyt ze stałą stopą wybiera ponad 73 proc. klientów, którzy po podpisaniu ugody kontynuują spłatę kredytu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych