PKO BP zarobił 1,4 mld zł. Prezes banku: wyniki są "szalenie satysfakcjonujące"

Osiągnięte w pierwszym kwartale wyniki finansowe banku są "szalenie satysfakcjonujące" - podkreśliła w czwartek prezes PKO BP Iwona Duda. Poinformowała, że bank planuje na jesieni br. udostępnić klientom rozwiązanie dotyczące płatności odroczonych.

Autor: PAP 19 maja 2022 13:36

Szefowa banku podczas czwartkowej konferencji prasowej podkreśliła, że pierwszy kwartał jest już tradycyjnie trudny dla sektora bankowego. Wymieniła m.in. kwestie regulacyjne czy słabszą działalność banków na początku roku. Zwróciła uwagę na zawirowania w gospodarce realnej i fiskalnej, oraz na agresję Rosji na Ukrainę. "Tym bardziej osiągnięte wyniki są szalenie satysfakcjonujące" - zaznaczyła.

Zysk grupy PKO Banku Polskiego w pierwszym kwartale 2022 r. przekroczył 1,4 mld zł i był o ponad 20 proc. wyższy niż przed rokiem. Aktywa Grupy wzrosły o 9,6 proc. r/r i wyniosły 422 mld zł.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Prezes banku poinformowała, że PKO BP aktywnie pracuje nad własnym rozwiązaniem dotyczącym płatności odroczonych - schemat buy now, pay later. Przekazała, że w maju rozpoczęły się testy, a wdrożenie planowane jest na jesień 2022 roku. Wyjaśniła, że w pierwszej kolejności klienci banku będą mogli odraczać spłaty transakcji na 30 dni. Docelowo będą oni mogli też rozłożyć transakcje na raty.

Prezes poinformowała ponadto, że w ramach pomocy dla obywateli Ukrainy otwarto w banku 218 tys. rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych. Dokonano też 58 tys. transakcji wymiany hrywien.

Duda zapewniła, że należący do PKO BP ukraiński Kredobank funkcjonuje, działa też większość z jego oddziałów.

Spółka przekazała, że sytuacja płynnościowa Kredobanku, mimo trwającego konfliktu w Ukrainie, utrzymuje się na stabilnym i bezpiecznym poziomie. Dodano, że nie odnotowano spadku miar płynności i istotnego odpływu depozytów. Ponadto, Kredobank został zaklasyfikowany przez Narodowy Bank Ukrainy do grupy ważnych systemowo banków Ukrainy. Z sieci 81 placówek w sposób stały otwartych jest obecnie między 50 a 60 jednostek, a działalność banku jest kontynuowana w regionach nieobjętych aktywnymi działaniami wojennymi. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych