Polska gospodarka rozwija się najszybciej od 15 lat

Polska gospodarka rozwija się najszybciej od 15 lat, zaskakująco dobrze poradziły sobie inwestycje - tak Konfederacja Lewiatan ocenia opublikowany w poniedziałek przez GUS wstępny szacunek wzrostu PKB w 2021 r. na poziomie 5,7 proc.

Autor: PAP 31 stycznia 2022 12:43

Jak przypomniał Lewiatan, konsensus rynkowy przewidywał wynik na poziomie 5,5 proc., a prognoza samej Konfederacji mówiła o ponad 6 proc. Według Lewiatana wydaje się, że możliwa jest jeszcze korekta wzrostu PKB za 2021 r. w kolejnych odczytach, ponieważ pozytywnie może zaskoczyć eksport oraz cała akumulacja brutto na czele z zapasami.

W ocenie organizacji polska gospodarka odbiła się z dołka z 2020 r., zaskakująco dobrze poradziły sobie inwestycje, które w skali roku wzrosły o 8 proc., po spadku o 9 proc. w 2020 r. Nadal jednak nie odrobiliśmy tego, co zostało utracone w czasie pandemii - zaznaczył Lewiatan.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak podkreśliła Konfederacja Lewiatan, zgodnie z przewidywaniami motorem napędowym gospodarki w 2021 r. był przemysł, który w ciągu roku odnotował wzrost o 14,1 proc., a konsumpcja prywatna osiągnęła najlepszy wynik od 2008 r. - wzrost o 6,2 proc.

Organizacja wskazuje jednak, że sentyment inwestycyjny nadal pozostaje niski, natomiast ryzyko związane z inwestycjami w Polsce - wysokie, a będzie jeszcze wyższe przez brak impulsu ze strony środków unijnych przewidzianych w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

W ocenie Lewiatana studzenie gospodarki stopami procentowymi, konflikt z UE oraz pogarszające się nastroje konsumentów i przedsiębiorców przełożą się na dużo gorszy wynik PKB za 2022 r. Organizacja prognozuje na ten rok wzrost na poziomie 3,8 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych