Pomoc dla kredytobiorców. Kto może z niej skorzystać?

Rząd przedstawił propozycję dotyczące pomocy kredytobiorcom. Wakacje kredytowe i dodatkowe środki w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców to pomysły, które w założeniu mają ułatwić Polakom spłatę zobowiązań wobec banków. Kto może skorzystać z pomocy i w jakim zakresie?

Autor: housemarket.pl 12 maja 2022 08:23

  • Premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegółowy projekt pomocy polskim rodzinom w spłacie kredytów hipotecznych.
  • Pomoże on kredytobiorcom w trudnym czasie agresji Rosji na Ukrainę i putinflacji.
  • Resort finansów przygotował rozwiązania dotyczące wakacji kredytowych oraz zamiennika dla wskaźnika WIBOR, który istotnie obniży wysokość rat kredytów.
  • Projekt dot. pomocy kredytobiorcom w tym tygodniu trafił do Sejmu i już został przekazany do konsultacji społecznych. Jak zapowiada Rząd ma wejść w życie 1 lipca br.

Projekt przepisów został przygotowany we współpracy z Komisją Nadzoru Finansowego i Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. Składa się z trzech filarów: wakacji kredytowych, większego budżetu Funduszu Wsparcia Kredytobiorców i nowego wskaźnika oprocentowania kredytów w miejsce dotychczasowego WIBOR.

10 maja 2022 roku minister finansów przepisy dotyczące pomocy dla kredytobiorców skierował do konsultacji społecznych. Uwagi do niech można przesyłać do 13 maja. Przepisy dotyczące pomocy dla kredytobiorców zostały dołączone do projektu ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Już dziś natomiast można natomiast skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Maksymalne wsparcie może być wypłacane do 3 lat, kwota maksymalna może wynosić 2 tys. zł miesięcznie. Dodatkowo, część wsparcia może zostać umorzona. Fundusz zostanie zasilony dodatkowymi środkami - 1,4 mld zł do końca 2022 r. Oznacza to, że budżet Funduszu wzrośnie do ponad 2 mld zł. Złożenie wniosku będzie możliwe online

Kto może skorzystać z pomocy?

Osoby posiadające statusu bezrobotnego przez co najmniej jednego z kredytobiorców. Osoby, u których miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego przekraczają 50 procent miesięcznych dochodów. Kredytobiorcy u których, miesięczny dochód po odjęciu kosztów kredytów nie przekracza określonej kwoty - w 2022 r. to 1 552 zł w gospodarstwie jednoosobowym i 1 200 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Wakacje Kredytowe 

Wakacje kredytowe umożliwią zawieszenie spłaty kredytu na cztery miesiące bez dodatkowych odsetek zarówno w 2022 r., jak i w 2023 r., co daje razem dwa razy po cztery miesiące bez rat. Wakacje kredytowe będą dotyczyć jedynie zadłużenia w złotówkach. Wakacje kredytowe mają dotyczyć części kapitałowej, jak i odsetkowej raty. Wakacje kredytowe dla osoby lub rodziny płacącej dziś 2400 zł raty kredytu pozwolą zmniejszyć obciążenie w kwocie 19 200 zł w latach 2022–2023. Z wakacji kredytowych może skorzystać każdy.

- Uprawnienie to ma przysługiwać każdemu kredytobiorcy, który jest stroną umowy o kredyt hipoteczny w rozumieniu ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami - wyjaśniono.

Przepisy dotyczące wakacji kredytowych będą miały zastosowanie do umów zawartych przed 1 lipca 2022, jeżeli okres kredytowania przypada po upływie 6 miesięcy licząc od tej daty.

Jak wyjaśnili autorzy projektu w przypadku, gdy kredytobiorca posiada kilka kredytów hipotecznych z danym kredytodawcą, będzie mógł skorzystać z zawieszenia w stosunku do umowy wybranej przez siebie. Kredytobiorca będzie zatem sam decydował, czy skorzysta z możliwości zawieszenia i w jakim okresie - wskazano w projekcie.

Wakacjom brakuje doprecyzowania

Konfederacja Lewiatan zaznacza, że jeśli wakacje kredytowe w ogóle mają być wprowadzone, muszą być skierowane do najbardziej potrzebujących, jako rodzaj koła ratunkowego, a nie do wszystkich kredytobiorców - inaczej podkopią walkę z inflacją.

- Jako wyjściowy punkt dyskusji można wskazać chociażby wymóg, aby kredytobiorca ponosił miesięczne koszty obsługi kredytu w wysokości przekraczającej 65 proc. dochodów osiąganych miesięcznie przez jego gospodarstwo domowe oraz posiadał mieszkanie wyłącznie na własne potrzeby - ocenił Adrian Zwoliński z Konfederacji Lewiatan. 

Według Konfederacji Lewiatan w warunkach wysokiej inflacji 12,3 proc. (za kwiecień rdr), dużej nieprzewidywalności i wielu czynników proinflacyjnych, zarówno zewnętrznych, jak i krajowych, projektując takie programy "nie można opierać się wyłącznie o hasła sprawiedliwości społecznej, ale trzeba mieć na uwadze negatywne konsekwencje które mogą stworzyć".

- Takiej analizy nie przedstawiono - zaznaczył Adrian Zwoliński.

Zwrócił uwagę, że możliwy wpływ całego pakietu wsparcia nie ogranicza się do samej inflacji, ale obejmuje też np.: akcjonariuszy, czy warunki dla przyszłych odbiorców usług finansowych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych