Poprawki do projektu ustawy o kredycie hipotecznym

Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się za wprowadzeniem kilku legislacyjnych i redakcyjnych poprawek do projektu ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami.

Autor: PAP 23 lutego 2017 13:41

Poprawki te zgłoszono podczas drugiego czytania projektu, wszystkie uzyskały poparcie resortu finansów. Przewidują one zmiany redakcyjne, ujednolicają terminologię w przepisach, usuwają wątpliwości interpretacyjne.

Na posiedzeniu plenarnym poseł Jerzy Małecki (PiS) przedstawiając sprawozdanie komisji z prac nad projektem mówił, że celem zmian jest wdrożenie postanowień unijnej dyrektywy w sprawie konsumenckich umów o kredyt związanych z nieruchomościami mieszkalnymi.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Uczciwe umowy

- Zamiarem prawodawcy jest zapewnienie wysokiego poziomu ochrony konsumentów zawierających umowy o kredyt związane z nieruchomościami. Projektowane przepisy spowodować mają rozwój bardziej przejrzystego i konkurencyjnego rynku wewnętrznego. Nastąpić ma to poprzez m.in. zawieranie spójnych, uczciwych umów, co możliwe będzie dzięki wyrównywaniu asymetrii informacyjnej między kredytodawcami a ich klientami – tłumaczył.

Poinformował, że do projektu komisja wniosła poprawki; m.in. zwiększono do 0,3 proc. sumy przychodów z działalności pośrednictwa kredytu hipotecznego wysokość maksymalnej stawki procentowej opłat, które pośrednicy kredytu hipotecznego będą musieli wnosić na pokrycie kosztów nadzoru, zmodyfikowano też definicję umowy o kredyt hipoteczny w walucie obcej.

Wcześniej specjalna podkomisja przyjęła poprawkę Iwony Michałek z PiS, która skreśla zakaz wynagradzania pośredników kredytowych przez kredytodawców. O wprowadzenie zakazu wynagradzania pośredników kredytowych przez kredytodawców postulował wcześniej Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. Przyjęty w styczniu przez rząd projekt ustawy zakładał, że kredytodawca nie mógłby przekazywać pośrednikowi kredytu hipotecznego wynagrodzenia z tytułu wykonywania czynności pośrednictwa kredytu hipotecznego.

Uderzenie w kredytobiorców

Przeciw zakazowi protestowały m.in. firmy doradztwa finansowego. Przekonywały, że przyjęcie tego zapisu doprowadziłoby do faktycznej likwidacji branży i w efekcie uderzyłoby w potencjalnych kredytobiorców.

Według raportu przygotowanego przez PwC przychody firm pośrednictwa finansowego za udzielenie kredytów hipotecznych wynoszą rocznie ok. 470 mln zł; kredyty te odpowiadają za 57 proc. przychodów tych firm, a wartość otrzymywanych z banków przez pośredników prowizji to ok. 2,3 proc. wartości kredytu. Wartość kredytów hipotecznych udzielonych w 2015 roku przy udziale pośredników finansowych wynosiła ok. 19 mld zł. Udział pośredników w wartości udzielanych kredytów hipotecznych wynosi około 50 proc.

Przyjęty w grudniu ub.r. projekt wprowadza takie rozwiązania jak: udzielanie kredytów tylko przez banki i SKOK-i – nie będą mogły ich udzielać np. firmy pożyczkowe; udzielanie kredytów w walucie, w której klient uzyskuje większość dochodów; zakaz uzależniania udzielenia kredytu od zakupu przez konsumenta innego produktu finansowego.

Ponadto, projekt wprowadza regulacje zabezpieczające klientów przed reklamami kredytów hipotecznych, które mogłyby wprowadzać w błąd lub budzić oczekiwania dotyczące ich dostępności lub kosztu, które nie zostaną spełnione w rzeczywistości.

Transparentność ofert kredytodawców

Według projektodawców nowe przepisy powinny przyczynić się do zwiększenia porównywalności i transparentności ofert kredytodawców oraz wzmocnienia pozycji konsumenta zarówno na rynku kredytów konsumenckich, jak i kredytów związanych z nieruchomościami mieszkalnymi (kredytów hipotecznych). Mają też zapewnić kompetentną weryfikację zdolności kredytowej klientów oraz zabezpieczyć ich przed nierzetelną reklamą.

W projekcie uniezależniono wynagrodzenie personelu dokonującego oceny zdolności kredytowej od ilości zaakceptowanych wniosków. Ma to zapobiec sytuacji, gdy pracownik banku lub SKOK-u podwyższa zdolność kredytową klienta, aby zwiększyć swoje wynagrodzenie.

Dokument proponuje także rozwiązania, które umożliwią restrukturyzację zadłużenia w przypadku, gdy konsument nie będzie w stanie spłacać zobowiązań.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych