Poszkodowani przez banki proszą o przyjęcie pakietu fair play

Komisja Finansów Publicznych zdecyduje 22 lutego 2017 o dalszych losach prawie 600 tysięcy toksycznych kredytów. Zdaniem Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu tylko zrównanie tych kredytów z kredytami złotówkowymi jest rozwiązaniem wykonalnym od strony prawnej, a także akceptowalnym społecznie.

Autor: HouseMarket.pl 22 lutego 2017 09:51

Stowarzyszenie apeluje do posłów, aby dalsze prace podkomisji były oparte na rzeczywistych danych. W ostatnich miesiącach SBB wielokrotnie alarmowało, że Komisja Nadzoru Finansowego wyliczyła skutki projektu prezydenckiego w sposób nierzetelny. Ankiety wysłane przez KNF pozwalały bankom na dowolne, uznaniowe szacowanie skutków prezydenckiego kursu sprawiedliwego.

Na bazie tych, obarczonych ryzykiem znacznego błędu, danych komisja prognozowała straty banków w kwocie 67 mld. Tymczasem roczna suma całkowitych wpłat z tytułu tych kredytów nie przewyższa 10 mld.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Oczywistym jest, że jej zmniejszenie o 2-3 mld nie może powodować strat na poziomie kilkudziesięciu miliardów. W swoim raporcie KNF nie widziała żadnych pozytywnych efektów dla gospodarki. - Stop Bankowemu Bezprawiu ma nadzieję, że ostatnie zmiany w kierownictwie Komisji Nadzoru Finansowego stworzą warunki do dokonania rzetelnych obliczeń. Dotychczasowe szacunki na podstawie ankiet nie zapewnią ani bezpieczeństwa pięciu bankom, które posiadają większy portfel tych kredytów, ani tym bardziej osobom, którym te banki sprzedały toksyczne kredyty – mówi Arkadiusz Szcześniak, prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.

SBB apeluje o przyjęcie pakietu fair play, czyli zmian w przepisach, które wyrównałyby pozycję klienta wobec banku. Oto trzy zmiany, które realnie pomogłyby klientom poszkodowanym przez sektor finansowy:

- wykreślenie art. 485 par. 3 kodeksu postępowania cywilnego, który w sposób absolutnie niedopuszczalny sposób faworyzuje sektor bankowy dopuszczając wydawanie nakazów zapłaty na podstawie zapisów w księgach banku.

- uznanie za niedozwolone klauzul waloryzacyjnych w umowach kredytów, które odnoszą wartość zobowiązania do czynnika bazowego w postaci walut obcych - projekt ustawy druk nr 1198 - zmiana art. 3853 ustawy kodeks cywilny - co odpowiada treści orzeczeń sądowych, które w ostatnim czasie jednoznacznie oceniają te klauzule jako niezgodne z prawem.

- zmiana ustawy z 9 października 2015 r. o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy. Obecnie z funduszu o kwocie 600 mln wydano ok. 6 mln dla 390 osób. W obecnym brzmieniu ustawy w interesie banków korzystnym jest odrzucanie wniosków o wsparcie.

- Nasze opinie do procedowanych druków zostały przesłane do Kancelarii Sejmu. Nie zostały jednak zamieszczone na stronach Sejmu RP - dodaje Arkadiusz Szcześniak.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych