Premier: mamy do czynienia z ogromną falą inflacji na świecie

Mamy do czynienia z ogromną falą inflacji na świecie i to nie jest wina prezesa NBP - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki pytany o ocenę szefa NBP Adama Glapińskiego.

Autor: pap 22 czerwca 2022 13:13

  • Inflacja na świecie bije rekordy.
  • W Wielkiej Brytanii inflacja jest najwyższa od 40 lat.
  • W Polsce ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2022 r. wzrosły rdr o 13,9 proc.

Morawiecki na pytanie jak ocenia szefa NBP, który złożył w środę przed Sejmem przysięgę w związku z objęciem funkcji prezesa Narodowego Banku Polskiego na drugą kadencję wskazał, że najlepszą odpowiedzią są dzisiejsze dane.

"Dzień zaczynam od przejrzenia serwisów z całego świata i dziś pojawiła się informacja, że w Wielkiej Brytanii inflacja jest najwyższa od 40 lat. Czy prezes Glapiński jest winny inflacji w Wielkiej Brytanii, czy jest winny najwyższej od 50 lat inflacji w Niemczech i w Stanach Zjednoczonych od 40 lat?" - pytał szef rządu.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak zaznaczył, mamy do czynienia z ogromną falą inflacji na świecie. Jego zdaniem to jest oczywiste dla wszystkich specjalistów i ekonomistów, że wywołana została przez wojnę, wysokie ceny surowców, szczególnie gazu, węgla i ropy. "To jest putinflacja" - podkreślił.

Jak podkreślił Morawiecki, również prezydent Joe Biden mówi, że inflacja w Stanach Zjednoczonych została wywołana przez Putina i przez wojnę.

Sejm powołał Adama Glapińskiego na stanowisko prezesa NBP na drugą kadencję w połowie maja br.

15 czerwca Główny Urząd Statystyczny podał, że w Polsce ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2022 r. wzrosły rdr o 13,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny o 1,7 proc.

Zgodnie z obliczeniami Federalnego Urzędu Statystycznego w maju br. inflacja w Niemczech osiągnęła najwyższy poziom od prawie 50 lat; ceny konsumpcyjne były o 7,9 procent wyższe od poziomu z tego samego miesiąca ubiegłego roku.

Natomiast w Wielkiej Brytanii, według danych urzędu statystycznego ONS, roczna stopa inflacji wzrosła w maju do 9,1 proc., osiągając najwyższy poziom od ponad 40 lat.

Jak wynika z informacji Biura Statystyki Pracy, inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych wyniosła w maju 8,6 proc. i była najwyższa od 40 lat.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych