Prezes UOKiK: ok. 300 sygnałów od konsumentów ws. wakacji kredytowych

Pierwsze zarzuty wobec banków, które wprowadzają klientów w błąd mogą być postawione jeszcze w tym tygodniu. Do UOKiK wpłynęło 300 skarg dotyczących zachowania banków w sprawie wakacji kredytowych.

Autor: PAP / Tamara Marczewska 01 sierpnia 2022 16:21

  • Do UOKiK wpłynęło 300 skarg dotyczących zachowania banków w sprawie wakacji kredytowych.
  • Pierwsze zarzuty wobec banków, które wprowadzają klientów w błąd mogą być postawione jeszcze w tym tygodniu. 
  • Banki nie mają podstaw do wskazywania klientom, że po skorzystaniu z wakacji kredytowych obniży się ich zdolność kredytowa.

Pierwsze 150 skarg wypłynęło już w piątek, kiedy wakacje kredytowe weszły w życie. Drugie tyle skarg wpłynęło do UOKiK w sobotę.

- To dość dużo, zważywszy na to, że część wpływa do rzecznika finansowego - mówił w radio RMF FM Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Prezes dodał, że w decyzji Urzędu, czy ma on wszczynać postępowania względem banków, które ograniczają prawa konsumenta te skargi  będą brane pod uwagę.

- Klienci skarżą się na utrudnienie procesu wnioskowania, na system elektroniczny, bankowość internetową. Druga sprawa to tak prozaiczne rzeczy, jak kwestia otwarcia oddziału banku. Banki ograniczają też możliwość skorzystania z wakacji tak, żeby w jednym wniosku można było wskazać od razu osiem miesięcy. Na to też zezwala ustawa - poinformował szef UOKiK.

Chróstny podkreślił, że nie ma podstaw do wskazywania klientom, że po skorzystaniu z wakacji kredytowych obniży się ich zdolność kredytowa.

- Banki nie mają podstaw do tego, żeby sam fakt skorzystania z ustawowych wakacji kredytowych powodował obniżenie zdolności kredytowej - stwierdził Chróstny.

Prezes UOKiK poinformował też, że pierwsze zarzuty wobec banków, które wprowadzają klientów w błąd mogą być postawione w tym tygodniu.

Wnioski od piątku

Wakacje kredytowe wprowadziła ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom.

Miniony piątek był pierwszym dniem, w którym można było składać wnioski o wprowadzone ustawą wakacje kredytowe, czyli zawieszenie spłaty rat kredytu hipotecznego.

Mogą z nich skorzystać osoby, które spłacają kredyt hipoteczny zaciągnięty w walucie polskiej na własne potrzeby mieszkaniowe.

Przepisy weszły w życie 29 lipca. Pierwsza rata, którą można zawiesić przypadnie w sierpniu.

Ustawa przewiduje możliwość skorzystania z wakacji od kredytu na maksymalnie 8 miesięcy. Są to:

  • sierpień i wrzesień 2022 r.,
  • dwa wybrane miesiące w IV kwartale 2022 r.
  • po jednym wybranym miesiącu w każdym kwartale 2023 r.

Okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, na które zawieszono spłatę rat.

Wakacje dotyczą kredytów zaciągniętych przed 1 lipca 2022 r., których termin zakończenia przypada co najmniej 6 miesięcy po tej dacie.

Z wakacji można skorzystać tylko dla jednego kredytu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych