Projekt ws. pomocy kredytobiorcom na kolejnym posiedzeniu Sejmu

Projekt ws. pomocy kredytobiorcom będzie na kolejnym posiedzeniu Sejmu - poinformował w środę rzecznik rządu Piotr Müller. Przekazał też, że w przyszłym tygodniu rozwiązaniami zajmie się Rada Ministrów.

Autor: Pap 11 maja 2022 10:44

Rzecznik rządu był pytany w Sejmie przez dziennikarzy o dalsze losy projektu dotyczącego pomocy kredytobiorcom. "W przyszłym tygodniu on będzie na posiedzeniu Rady Ministrów, więc na następnym posiedzeniu Sejmu (planowanym na 25-26 maja - PAP) będzie ten projekt głosowany i ma wejść w życie 1 lipca" - mówił.

Przyznał też, że liczy, że nic nie stanie na przeszkodzie, aby przyjąć proponowane rozwiązania, szczególnie - jak mówił - nie widzi głosów sprzeciwu, nawet wśród klubów opozycyjnych.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

We wtorek premier Mateusz Morawiecki i minister finansów Magdalena Rzeczkowska zaprezentowali założenia programu wsparcia kredytobiorców i poinformowali o skierowaniu projektu przepisów w tej sprawie do konsultacji.

Program składa się z trzech filarów: wakacji kredytowych, większego budżetu Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK) i nowego wskaźnika oprocentowania kredytów w miejsce dotychczasowego WIBOR.

Resort finansów przekazał w komunikacie, że projekt przepisów został przygotowany we współpracy z Komisją Nadzoru Finansowego i Bankowym Funduszem Gwarancyjnym.

MF podało, że nowe propozycje znajdą się w projekcie ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych. W dokumencie są już wpisane rozwiązania dotyczące wyznaczania zamiennika WIBOR (skonsultowane i przyjęte przez Stały Komitet Rady Ministrów). Resort uzupełni je też o przepisy związane z tzw. wakacjami kredytowymi i zmianami w FWK. "Dzięki temu wszystkie przepisy będą w jednym miejscu" - zapewniło ministerstwo.

Wakacje kredytowe umożliwią zawieszenie spłaty kredytu na cztery miesiące bez dodatkowych odsetek zarówno w 2022 r., jak i w 2023 r., co daje razem dwa razy po cztery miesiące bez rat. Wakacje kredytowe będą dotyczyć kredytów w złotych - podkreślono.

Wskazano, że przejście z WIBOR na nowy wskaźnik oznaczać będzie spadek wysokości rat kredytobiorców. Dzięki temu, według MF, w portfelach kredytobiorców zostaną dodatkowe środki - w sumie będzie to ok. 1 mld zł rocznie od 2023 r.

Ponadto Fundusz Wsparcia Kredytobiorców zostanie ustawowo zasilony nowymi środkami. "Trafi do niego dodatkowe 1,4 mld zł, a w razie potrzeby kwota ta będzie zwiększana i nie będzie konieczna w tym przypadku nowelizacja ustawy" - podano.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych