Propozycje banków mało satysfakcjonujące

Propozycje przewalutowania kredytów frankowych, składane klientom przez PKO BP i mBank, są dla kredytobiorców mało satysfakcjonujące - uważa prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu Arkadiusz Szcześniak.Autor: PAP 02 czerwca 2017 15:12

SBB ma zarazem nadzieję, że problem frankowiczów posunie do przodu posiedzenie sejmowej podkomisji, zajmującej się trzema projektami ustaw, która zbiera się po dłuższej przerwie 9 czerwca br. Ostatnio dwa banki o znaczącym portfelu kredytów frankowych - PKO BP i mBank - przedstawiły nowe propozycje w sprawie formuły przewalutowania tych kredytów.

PKO BP, jak informował na ostatniej majowej konferencji wynikowej prezes Zbigniew Jagiełło, chce kredytobiorcom ze współczynnikiem DTI powyżej 65 proc. (czyli takim, którym kredyt pochłania co najmniej 65 proc. dochodu) oraz posiadającym tylko jedno mieszkanie lub dom, zaproponować mechanizm przewalutowania polegający na tym, że rata po przejściu na kredyt złotówkowy byłaby taka sama jak obecnie. Propozycja miałaby być składana na przełomie II i III kwartału.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z kolei mBank, jak informował w czwartek "Puls Biznesu", miał proponować swoim klientom przewalutowanie kredytów po kursie NBP (rzecznik mBanku Krzysztof Olszewski odmówił oficjalnego komentarza w tej sprawie).

Prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu Arkadiusz Szcześniak, pytany o te propozycje, mówi, że obie nie są zbyt satysfakcjonujące dla frankowiczów.

Propozycja PKO BP, jak zaznacza, niewiele zmienia w sytuacji kredytobiorców, bo rata nawet po przewalutowaniu będzie nadal pochłaniać 65 proc. ich dochodu. Korzyść może polegać jedynie na ewentualnym zmniejszeniu kapitału do spłaty, ale to zależy od indywidualnych przypadków. - Ale jeśli stopy procentowe wzrosną, to te raty też pójdą do góry" - mówi.

- W przypadku mBanku jeden z klientów przeliczył sobie ratę, jaką miałby płacić i okazało się, że była ona taka, jakby kurs franka wynosił obecnie 5 zł - zaznacza Szcześniak. Poza tym, dodaje, w przypadku np. wzrostu WIBOR, raty takich kredytów mogą wzrosnąć do takiej wysokości trudnej do spłacania.

Prezes SBB zaznacza, że Stowarzyszenie oczekuje na zaplanowane na 9 czerwca kolejne posiedzenie podkomisji, zajmującej się trzema projektami ustaw frankowych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych