Pseudokredyty frankowe są nielegalne

To Balcerowicz zastosował waloryzację zmiennym oprocentowaniem w kredytach. Pseudokredyty frankowe, jako podwójnie waloryzowane, są więc nielegalne.

Autor: HouseMarket.pl 02 listopada 2016 13:15

W przekazie medialnym ścierają się dwie narracje: bankowa i społeczna. Ta pierwsza utrzymuje, że zobowiązania frankowiczów to kredyty walutowe, choć nieklasyczne, i że „widziały gały co brały”. Druga strona twierdzi natomiast, że przez kredyty złotowe waloryzowane kursem franka została wciągnięta w nieuczciwą grę, której nie mogła wygrać, i oczekuje pokrycia przynajmniej części kosztów tej gry.

– Niestety państwo polskie, jak do tej pory, nie zajęło jasnego stanowiska w sprawie. A szkoda, bo zdecydowanie powinno. Przypomnijmy, że wbrew temu co mówi strona bankowa, do roku 2011 nie było w polskim systemie prawnym kredytów indeksowanych/denominowanych w walutach obcych – twierdzi Arkadiusz Szcześniak, prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Podkreśla, że to Balcerowicz zastosował waloryzację w kredytach – pseudokredyty frankowe, jako podwójnie waloryzowane, są więc nielegalne.

- Nie dość, że banki w Polsce zastosowały w zasadzie potrójną waloryzację (i zmiennym oprocentowaniem, i kursem kupna, i kursem sprzedaży), to jeszcze w swej chciwości zupełnie dowolnie owe kursy (tzw. spready) ustalały. I tego ostatniego nie zdzierżył już Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, który w prawomocnych orzeczeniach uznał wiele takich zapisów za nieuczciwe, abuzywne, a więc nieobowiązujące, czyli „wygumkowane z umów” – uważa prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.

Według niego, ponieważ przegrali wszyscy kredytobiorcy frankowi, to mamy do czynienia z problemem systemowym. - A problem systemowy jest zawsze zadaniem dla państwa. Zdrowo państwo nie może unikać odpowiedzialności i kapitulować przed wszechobecnymi mackami lobby bankowego. Bo jeśli się podda, to działa tylko teoretycznie – podkreśla Arkadiusz Szcześniak, prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych