Rekordowe wyniki sprzedaży kredytów hipotecznych. Kredyty dla firm były najsłabszym segmentem rynku kredytowego dla ZFPF

III kwartał 2021 r. okazał się być kolejnym udanym okresem dla branży pośrednictwa finansowego. Wartość kredytów hipotecznych udzielonych przy wsparciu ekspertów zrzeszonych w Związku Firm Pośrednictwa Finansowego oraz firmy Open Finance, po raz pierwszy w historii przekroczyła 12 mld zł.

Autor: housemarket.pl 03 grudnia 2021 16:25

  • Wpływ na rozwój sytuacji na rynku kredytów hipotecznych będzie mieć wzrost stóp procentowych, oznaczający w praktyce nie tylko wyższe raty, ale także mniejszą dostępność finansowania.
  • Wartość kredytów gotówkowych przyznanych przy pomocy pośredników ZFPF oraz OF w ubiegłym kwartale, była ona zbliżona do tej z II kwartału br. (682 mln vs. 694 mln).
  • Przedsiębiorstwa obawiając się nowych obostrzeń związanych z czwartą falą pandemii, bardzo ostrożnie podchodziły do prowadzenia nowych inwestycji, dlatego wartość kredytów firmowych udzielonych przez ekspertów ZFPF i OF była mniejsza o przeszło 13 proc. niż II kw. br. i wyniosła ponad 475 mln.

Kredyty hipoteczne

W III kw. 2021 r. eksperci finansowi ZFPF (i firmy OF) pośredniczyli w udzieleniu kredytów hipotecznych o rekordowej wartości 12,3 mld zł. To już 4. z rzędu kwartał od czasu wybuchu pandemii, w którym widoczna jest tendencja wzrostowa. Udział pośredników finansowych w całym rynku kredytów hipotecznych wyniósł aż 52 proc. Oznacza to, że Polacy chętnie korzystają z usług doświadczonych specjalistów z branży, zwłaszcza, gdy chodzi o tak duże (i poważne) zobowiązania jak kredyty mieszkaniowe. Oczywiście do rekordowej sprzedaży przyczynił się również wzrost cen mieszkań oraz obowiązujące w tamtym momencie rekordowo niskie oprocentowanie kredytów. W IV kwartale o taki wynik będzie więc trudniej, ponieważ stopy procentowe zdecydowanie wzrosły.

- Wbrew pozorom III kw. był trudnym okresem, ponieważ banki znacznie wydłużyły czas przyznawania kredytów. Obecnie problem już niemal nie występuje, ale pojawił się kolejny. Podwyżki stóp procentowych, które nie tylko podwyższają raty, ale również wpływają na spadek dostępnej kwoty kredytu. Firmy pośrednictwa finansowego pozwalają jednak w jednym miejscu sprawdzić zdolność kredytową danego konsumenta w wielu bankach jednocześnie. Klienci bardzo sobie to cenią. Jeśli jednak oprocentowanie kredytów dalej będzie mocno rosło, to wkrótce część osób będzie mogła liczyć na znacznie niższą kwotę kredytu niż dotychczas - mówi Adrian Jarosz, prezes Związku Firm Pośrednictwa Finansowego, prezes zarządu Expander Advisors.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dariusz Lewandowski, dyrektor zarządzający Notus dodaje, że wysoki wynik w III kw. w kategorii produktowej, którą są kredyty hipoteczne, jest wynikiem popytu z pierwszej połowy roku, na który z kolei wpłynęło niskie oprocentowanie oraz dostępność nieruchomości.

- Analizując rekordowe zapytania do BIK, wynik ten był jednak do przewidzenia. III kw. przyniósł natomiast kilka zmian na rynku, które odczujemy na wartościach wypłat na początku 2022 roku. Najbardziej istotną zmianą jest podwyżka stóp referencyjnej o 1,15 proc. do 1,25 proc. Dla części konsumentów jest ona znacząca, natomiast warto odnieść się do wysokości stóp przed pandemią – nadal są o 0,25 proc. niższe. Mimo relatywnie niskich stóp, część przyszłych kredytobiorców wstrzymuje się z decyzją o zakupie nieruchomości, gdyż nie ma pewności czy to ostatnia podwyżka. Tym samym osoby, dla których rata kredytu jest znaczącym obciążaniem budżetu, odwlekają decyzję o podjęciu finansowania - mówi Dariusz Lewandowski. 

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych