RPP podniesie stopy procentowe o 50 pkt. bazowych

Spodziewamy się, że Rada Polityki Pieniężnej w środę podniesie stopy procentowe NBP o 50 pkt. bazowych - powiedział strateg rynków walutowych w PKO BP Arkadiusz Trzciołek.

Autor: Pap 06 kwietnia 2022 09:10

W środę odbędzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Podczas ostatniego posiedzenia RPP zdecydowała się na podniesienie stóp procentowych o 75 pkt. bazowych, w rezultacie główna stopa NBP, stopa referencyjna, osiągnęła poziom 3,5 proc.

"Spodziewamy się podwyżki o 50 pkt. bazowych. Takie przekonanie panuje także wśród ekonomistów, choć jeśli spojrzeć na wyceny instrumentów pochodnych, to widać, że inwestorzy raczej są nastawieni na podwyżkę stóp procentowych o 75 pkt. bazowych. To oznacza, że mniejszy ruch, rzędu 50 pkt. bazowych, może stanowić pewne rozczarowanie w niektórych segmentach rynku" - powiedział PAP strateg rynków walutowych w PKO BP Arkadiusz Trzciołek.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Według niego, jest kilka argumentów za podwyżkami stóp rzędu 50 pkt. bazowych. Wśród nich jest sytuacja na rynku walutowym.

"Mamy silniejszego złotego niż widzieliśmy to w szczycie zawirowań na rynku, kiedy np. euro kosztowało ponad 5 zł. Obecnie euro kosztuje 4,62 zł, dolar ok. 4,2 zł. To umocnienie się złotego nieco zmniejsza presję na RPP. Podobnie jest w przypadku rynków surowcowych. Ropa jest wprawdzie wysoko, ale jednak jej ceny są wyraźnie niższe niż w szczycie. Dlatego RPP może zdecydować się na niższą podwyżkę i dać sobie czas na obserwację sytuacji i skutków dotychczasowych zmian stóp - powiedział Arkadiusz Trzciołek.

Innym argumentem za niższymi od oczekiwanych przez inwestorów podwyżkami stóp procentowych jest niepewność związana ze wzrostem gospodarczym w Polsce.

"Na tempo wzrostu PKB wpływają różne czynniki, np. zapowiedziana reforma podatkowa może nieco poprawić stronę wydatków konsumenckich, ale jednak RPP musi kwestię wzrostu gospodarczego brać pod uwagę. Niedawno, w raporcie o inflacji, NBP mocno zrewidował swoje prognozy i można się spodziewać, że to nie była ostatnia taka rewizja. Poza tym Rada musi brać pod uwagę inną niż np. w Czechach strukturę zadłużenia ludności, u nas przeważają kredyty o zmiennej stopie procentowej, tymczasem u naszych sąsiadów są to kredyty o stałej stopie. To oznacza, że w Polsce transmisja polityki pieniężnej powinna być szybsza" - stwierdził strateg PKO BP.

Przyznał jednak, że z kolei za wyższą, a wiec 75-pkt. podwyżką, mogą stać kwestie kursu złotego. Bo w najbliższym czasie presja na naszą walutę może się nasilać ze względu na spodziewaną podwyżkę stop procentowych w USA.

"W maju oczekuje się podwyżki stóp procentowych w USA o 50 pkt. bazowych. Oczekiwanie na podwyżkę stóp procentowych w Stanach wzmacnia dolara, co jest niekorzystne dla notowań złotego. Podwyżka o 75 pkt. bazowych mogłaby być sygnałem, że RPP zależy na umocnieniu złotego. Jednak trzeba też pamiętać, że kiedy Czesi czy Węgrzy robili takie mocne ruchy, ich waluty reagowały pozytywnie tylko przez jedną czy dwie sesje, a więc efekt był krótkoterminowy. Poza tym NBP już dawał sygnały, że zależy mu na mocnym złotym, był bardziej aktywny na rynku walutowym, mieliśmy interwencje rynkowe w celu umocnienia złotego, mamy linię swapową EBC" - stwierdził Arkadiusz Trzciołek.

Dodał także, że środowa podwyżka stóp procentowych raczej nie będzie ostatnią i że RPP będzie kontynuować cykl zacieśniania polityki pieniężnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych