RPP podniosła stopy procentowe. Przeciętna rata kredytu mieszkaniowego wzrośnie o ok. 35 zł

Październikowa podwyżka stóp procentowych oznacza wzrost przeciętnej raty złotowego kredytu mieszkaniowego o około 35 zł, w górę powinno pójść też oprocentowanie lokat, ale nie odbywa się to automatycznie - wskazuje główny analityk HRE Investments Bartosz Turek.

Autor: housemarket.pl 07 października 2021 12:35

  • W środę Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe, w tym podstawową stopę z z 0,1 proc. do 0,5 proc.
  • Wciąż daleko jednak do poziomu oprocentowania sprzed epidemii, gdy podstawowa stopa procentowa przez lata utrzymywana była na poziomie 1,5 proc.
  • Posiadacze kredytów frankowych mogą przyglądać się konsekwencji decyzji RPP z zadowoleniem.

Ekspert HRE Investment podkreślił, że październikowa podwyżka nie oznacza, że z automatu rośnie oprocentowanie lokat czy kredytów. "Na faktyczne zmiany przyjdzie nam trochę poczekać - przeważnie dostosowanie trwa do 3 miesięcy. Nie zmienia to jednak faktu, że ta pojedyncza decyzja Rady może spowodować, że łączny koszt wszystkich złotowych kredytów mieszkaniowych pójdzie w górę o około 1,5 mld złotych w skali roku" - zauważył.

Jego zdaniem, z punktu widzenia kredytobiorców znacznie ważniejsze jest jednak, że rata statystycznego kredytu mieszkaniowego w złotym powinna w wyniku październikowej podwyżki pójść w górę o około 35 złotych. Wyliczenie to dotyczy kredytu na 190 tys. zł z oprocentowaniem na poziomie 2,3 proc., do którego spłaty pozostało 18 lat.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Jak to jednak zwykle jest ze średnimi - mało kto posiada taki +modelowy+ kredyt, tak samo jak mało kto zarabia np. tzw. średnią krajową. Warto przytoczyć więc jeszcze jeden przykład - osoby, która dopiero co zadłużyła się na 25 lat i 300 tys. złotych z oprocentowaniem na poziomie 2,85 proc. Ratę takiego długu można oszacować dziś na 1399 złotych. Jeśli oprocentowanie takiego kredytu wzrośnie o 0,4 pkt. proc., to rata będzie o 63 złote wyższa i wyniesie 1462 złote" - dodał Turek.

Z drugiej strony - wskazał ekspert - posiadacze kredytów frankowych mogą przyglądać się konsekwencji decyzji RPP z zadowoleniem. "Przez cały dzień złotówka się umacniała, co powinno być naturalną konsekwencją podwyżek stóp procentowych. To znaczy, że rynek walutowy dobrze odczytał intencje Rady, bo przecież obrady są tajne. W ciągu dnia złotówka umocniła się z poziomu około 4,30 z franka do 4,25. Oczywiście notowania walut są bardzo zmienne, ale jeśli ktoś akurat załapał się na wspomniane umocnienie złotego, to może cieszyć się niższą ratą kredytu w helweckiej walucie o ponad 1 proc. - czyli przeważnie o około 15-25 złotych" - opisywał.

CZYTAJ TEŻ: ROK NIEMAL ZEROWYCH STÓP PROCENTOWYCH 

W jego opinii także posiadacze lokat mogą spodziewać się, że w efekcie decyzji RPP banki przestaną oferować im odsetki na poziomie 0,1-0,2 proc. Turek wskazał, że dziś powierzając bankowi kwotę 10 tys. złotych na rok można liczyć na zaledwie kilkanaście złotych odsetek, ale jego zdaniem za kilka miesięcy ten przeciętny zwrot powinien wzrosnąć do około 30-40 złotych (po opodatkowaniu). "Wciąż nie będą to kuszące odsetki, ale bez wątpienia wyższe niż dziś. Zmiana ta powinna być efektem wzrostu przeciętnego oprocentowania docelowo do poziomu około 0,4-0,5 proc. - o ile oczywiście w międzyczasie nie dojdzie do kolejnych podwyżek stóp" - zauważył.

Podkreślił także, że kolejne podwyżki rynek wycenia obecnie nawet odważniej niż przed miesiącem. "Z kontraktów terminowych można wyczytać, że kolejna taka decyzja może zapaść nawet na najbliższym posiedzeniu Rady. Czas dopiero pokaże na ile realistyczne są te przewidywania" - dodał.

Turek zaznaczył także, że październikowa decyzja Rady zmieniła również obraz kontraktów terminowych na stopy procentowe. O ile jeszcze niedawno rynek wyceniał, że dojście do poziomu stóp procentowych sprzed epidemii zajmie 2-3 lata - opisywał - to dzisiejsze kontrakty sugerują, że dojdzie do tego w perspektywie 1-2 lat. "Nie jest to perspektywa, która mogłaby zmienić naszą rzeczywistość. Warto przypomnieć, że przed epidemią także mówiliśmy, że kredyty są relatywnie tanie, a bankowe lokaty nie chronią oszczędności przed inflacją. Spodziewane podwyżki stóp powinny za to sprawić, że na rynki wróci trochę normalności" - podsumował.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych