Rząd pracuje nad pakietem antyinflacyjnym; szczegóły za kilka dni

Rząd pracuje nad pakietem, który ma ulżyć tym, których najbardziej dotykają rosnące ceny - poinformował we wtorek wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Dodał, że szczegóły przygotowywanych rozwiązań antyinflacyjnych zostaną przedstawione za kilka dni.

Autor: Pap 23 listopada 2021 09:21

We wtorek w Programie Pierwszym Polskiego Radia Radosław Fogiel był pytany o rozwiązania mające przeciwdziałać rosnącej inflacji. "Rząd pracuje nad pakietem inflacyjnym, który ma ulżyć tym, których to najbardziej dotyka" - odparł.

Dodał przy tym, że na inflację wpływają nie tylko czynniki wewnętrzne. "Są też kwestie, które są globalne, szersze niż tylko nasze polskie podwórko. Do nich należą chociażby ceny energii" - zaznaczy Fogiel.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dopytywany, kiedy poznamy szczegóły przygotowywanych rozwiązań, odpowiedział, że będą one przedstawiane przez rząd. "Kilka dni cierpliwości myślę i wszystkiego na ten temat się dowiemy" - dodał.

Podkreślił przy tym, że rosnąca inflacja jest efektem m.in. wprowadzenia zdecydowanych działań w czasie pandemii. "Tarcze antykryzysowe uchroniły miliony miejsc pracy. Musiało to wywołać taki efekt" - dodał poseł PiS.

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rządowa "tarcza antyinflacyjna" będzie przewidywać m.in. obniżkę akcyzy na nośniki energii. Dodał, że rząd część "tarczy antyinflacyjnej" będzie chciał wdrożyć jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Zaznaczył też, że rząd jest "praktycznie gotowy", aby ten projekt przedstawić.

Zdaniem Morawieckiego, to nośniki energii są współodpowiedzialne za gwałtowne wzrosty cen, a dowodem na to jest fakt, że w "ogromnej większości krajów Europy" inflacja jest historycznie wysoka w ciągu 20 czy 30 lat.

"Za wysokie ceny energii odpowiada Gazprom, Rosja, Nord Stream 2 oraz ci w Europejskiej Partii Ludowej, którzy nie tylko nie zablokowali Nord Stream 2, ale sprzyjali wybudowaniu tego gazociągu" - oświadczył Morawiecki. Jak dodał, dziś ten gazociąg stanowi element szantażu w rękach prezydenta Rosji Władimira Putina.

Z kolei minister klimatu Anna Moskwa mówiła na początku listopada, że taki pakiet jest gotowy, ruszy od kolejnego roku. "Całą grupę osób, które tego wsparcia potrzebują, nazywamy odbiorcami wrażliwymi. To emeryci, renciści, osoby, które funkcjonują na co dzień w systemie wsparcia finansowego niższych dochodów" - oświadczyła Moskwa.

Dodała, że w tym ujęciu wsparcie może uzyskać ok. 2,6 mln osób, ale sytuacja jest cały czas analizowana i do pakietu kwalifikowane są kolejne grupy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych