Sąd w Łodzi oddalił żądania frankowiczów

W zakończonym w środę postępowaniu grupowym Sąd Okręgowy w Łodzi w całości oddalił żądania 1,7 tys. kredytobiorców, którzy domagali się m.in. uznania ich umów kredytowych za nieważne - poinformował mBank w środowym komunikacie.

Autor: PAP 10 lutego 2022 11:14

Jak wskazano w środowej informacji prasowej mBanku, sprawa toczyła się od 2016 roku w Łodzi. Miejski Rzecznik Konsumentów w Warszawie, reprezentujący 1731 kredytobiorców frankowych, domagał się uznania za bezwzględnie nieważne klauzul waloryzacyjnych w umowach kredytowych (co oznaczałoby tzw. odfrankowienie kredytów) lub uznania tych umów w całości za nieważne.

"Sąd uznał, że umowy o kredyt waloryzowany są ważne. W jego ocenie, klauzula waloryzacja (czyli wyrażenie kredytu w walucie) została indywidualnie uzgodniona, nie jest więc ani abuzywna, ani nieważna. Za abuzywną sąd uznał klauzulę kursową (odsyłającą do kursu sprzedaży banku). Jednak po wyeliminowaniu tej klauzuli umowa może być dalej wykonywana, a spłata kredytu może odbywać się we frankach" - podano w informacji prasowej mBanku.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak dodano, mBank "przyjął z zadowoleniem wyrok".

Stwierdzono też, że Miejski Rzecznik może złożyć apelację od tego wyroku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych