Santander po decyzji RPP: drzwi do dalszych podwyżek stóp szeroko otwarte

Analitycy Banku Santander oceniają, że po wtorkowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej o podwyżce stóp procentowych NBP o 0,5 pkt proc. drzwi do dalszych podwyżek pozostają szeroko otwarte, ale określenie harmonogramu kolejnych decyzji nie jest oczywiste.

Autor: PAP 05 stycznia 2022 10:54

W ocenie Santandera w lutym RPP może rozważać przerwę w cyklu podwyżek, aby poczekać na nową projekcję NBP, która zostanie opublikowana w marcu, i na pierwsze efekty rządowej tarczy antyinflacyjnej.

Pauza w lutym jest zatem możliwa, ale nie pewna, bo będzie też zależała od innych nadchodzących danych i informacji na temat aktywności gospodarczej, sytuacji pandemicznej, zachowania kursu walutowego - ocenia bank.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Santander zwraca uwagę, że komentarz po posiedzeniu Rady był bardzo podobny do grudniowego, kluczowe fragmenty pozostały bez zmian. RPP powtórzyła fragmenty, mówiące że "decyzje Rady w kolejnych miesiącach będą nadal nakierowane na obniżenie inflacji do poziomu zgodnego z celem inflacyjnym NBP w średnim okresie, (...) tak aby zapewnić średniookresową stabilność cen, a jednocześnie wspierać zrównoważony wzrost gospodarczy po globalnym szoku pandemicznym" - wskazali analitycy banku.

Według Santandera docelowym poziomem stopy NBP w tym cyklu jest co najmniej 3,50 proc.

Rada Polityki Pieniężnej we wtorek podjęła decyzję o podwyżce wszystkich stóp procentowych NBP o 50 pkt. bazowych. Stopa referencyjna wzrosła do 2,25 proc., stopa lombardowa do 2,75 proc., stopa depozytowa do 1,75 proc., stopa redyskonta weksli do 2,30 proc., a stopa dyskontowa 2,35 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych