Santander: w październiku stopy procentowe wzrosną do 7 procent

W październiku stopy procentowe wzrosną do 7 proc. i utrzymają się na tym poziomie przez większą część 2023 r. - ocenili po konferencji prezesa NBP ekonomiści Santandera. Dodali, że jest to zgodne z ich dotychczasową prognozą.

Autor: PAP 09 września 2022 09:51

  • W środę RPP podniosła stopy procentowe o 0,25 pkt proc.
  • Główna stopa NBP, referencyjna, wzrosła do 6,75 proc.
  • Była to 11. z rzędu podwyżka stóp procentowych.
  • W październiku stopy procentowe wzrosną do 7 proc. i pozostaną na tym poziomie przez większą część 2023.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński powiedział m.in., że RPP formalnie nie zakończyła cyklu podwyżek stóp procentowych i że kolejne decyzje będą zależeć od napływających danych. Przekazał, że w październiku jest możliwy albo brak zmian poziomu stóp procentowych, albo wzrost o 25 pkt bazowych. Szef banku centralnego ocenił też, że recesja zapowiada się w wielu krajach, natomiast "w Polsce się nie zapowiada".

W komentarzu po konferencji Glapińskiego ekonomiści Santandera stwierdzili, że prezes NBP rozumie recesję jako wzrost rdr poniżej zera, co - ich zdaniem - jest prawdopodobne już w IV kw. tego roku, a tym bardziej na początku 2023 r.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

 

Analitycy zwrócili uwagę, że szef NBP kilkakrotnie powtórzył, że pod koniec 2023 r. mogą pojawić się warunki do rozpoczęcia obniżek stóp. "Powtórzył też, że NBP musi tak kalibrować swoją politykę, aby +za wszelką cenę+ uniknąć recesji i bezrobocia, bagatelizując ostatnie komentarze Isabel Schnabel z EBC, która sugerowała, że obniżenie inflacji może wymagać wyższego bezrobocia" - podkreślili ekonomiści banku.

Ich zdaniem przekaz prezesa NBP nie zmienił się istotnie w porównaniu do poprzednich miesięcy.

"Jest to zgodne z naszym scenariuszem zakładającym wzrost stopy referencyjnej do 7,0 proc. w październiku i utrzymanie jej na tym poziomie przez większą część 2023 roku. Można się zastanawiać, czy jeśli Glapiński całkowicie wyklucza obecnie ryzyko recesji w Polsce, to pojawienie się kolejnych danych uprawdopodabniających ten scenariusz nie spowoduje gołębiego zwrotu w retoryce banku centralnego i rozważań nt. wcześniejszych obniżek stóp" - wskazali analitycy. W ich ocenie przestrzeń do obniżek będzie jednak ograniczana ze względu na wciąż wysoką inflację i restrykcyjną politykę banków centralnych za granicą.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych