SBB apeluje o zrównanie kredytów walutowych i złotówkowych

Zwrot 4,5 mld zł z 15 mld zł nielegalnie pobranych spreadów to nieuczciwa propozycja. Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu apeluje o zrównanie kredytów walutowych ze złotówkowymi.

Autor: HouseMarket.pl 05 września 2016 12:31

SBB wskazuje, że to jedyne rozwiązanie, które uzdrowi sytuację kredytobiorców z korzyścią dla polskiej gospodarki. Nieprawdą jest bowiem, że kredyty walutowe są dobrze spłacane i dotyczą ludzi bogatych. Te nieuczciwe, nielegalne i niezgodne z prawem umowy dotyczą 700 tys. Polaków, często ledwo wiążących koniec z końcem. Dlatego ustawa zaproponowana przez prezydenta RP nie rozwiązuje problemu i proponuje ledwie szczątkową rekompensatę nielegalnie pobranych spreadów – nie powinna być uchwalona.

Przeliczenie pseudokredytów walutowych

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Kluczowym rozwiązaniem przewalutowania powinno być przeliczenie pseudokredytów walutowych tak, jakby były od początku kredytami złotówkowymi. To rozwiązanie uczciwe wobec banków, innych kredytobiorców, zgodne z prawem i korzystne dla polskiej gospodarki. Zwłaszcza, że dotychczas UOKiK, rzecznik finansowy, a nawet uzasadnienie do propozycji ustawy prezydenta RP i liczne sądy potwierdziły nielegalność umów kredytów walutowych.

Co więcej, to Balcerowicz usunął waloryzację z kredytów. Od roku 1989, wraz z ustawami Balcerowicza, funkcję waloryzacyjną w kredytach przejęło zmienne oprocentowanie. Zatem, z uwagi na podwójną waloryzację, mechanizm pseudokredytów walutowych jest w naszym kraju nielegalny.

Odwalutowanie pseudokredytów frankowych

Projekt ustawy złożony w Sejmie przez klub Kukiz’15 to ważny krok dla dalszych rozmów parlamentarzystów nad właściwym i niezbędnym kierunkiem prac legislacyjnych w odniesieniu do odwalutowania pseudokredytów frankowych. Należy podkreślić, że zapadają kolejne wyroki, które wskazują, że te umowy zostały zawarte niezgodnie z prawem.

Rozwiązanie tego problemu wpłynie pozytywnie na polską gospodarkę, na budżet państwa, a tym samym na zasobność portfeli obywateli. Banki nie zrealizują za to nadzwyczajnych zysków. O tym problemie oraz o innych bankowych „przekrętach” SBB przypomni w trakcie demonstracji, która odbędzie się 10 września o godz. 12. pod Belwederem.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych