Soboń: w środę szczegóły zmian w systemie podatkowym

W środę zostaną przedstawione szczegóły zmian podatkowych, które wejdą w życie od 1 lipca tego roku - wynika z wypowiedzi wiceministra finansów Artura Sobonia. Ujawnił on, że przedsiębiorcy będą mieli ponownie możliwość wyboru formy opodatkowania.

Autor: PAP 13 kwietnia 2022 10:39

"Mogę to dzisiaj już potwierdzić, że po rozmowach z doradcami podatkowymi oraz organizacjami księgowych i biur rachunkowych udało się wypracować rozsądny kompromis. (...) To jest kompromis, który (...) pozwoli przedsiębiorcom na to, aby ponownie sobie policzyć, czy wybór, którego dokonali w postaci ryczałtu (...) w sytuacji, w której mamy tak dużą obniżkę na skali, z 17 na 12 proc., (...) czy nie powinni po raz kolejny mieć możliwości wyboru i taka możliwość będzie" - powiedział Soboń w środowym programie Rzecz o Polityce "Rzeczpospolitej".

Przypomniał, że 24 marca rząd przedstawił propozycje zmian podatkowych, które miałaby obowiązywać w rozliczeniu rocznym za cały rok podatkowy 2022 i w latach kolejnych, ale w zaliczkach - już od 1 lipca tego roku.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Konsultacje trwały 10 dni. Po tym okresie przez kolejny tydzień rozmawialiśmy ze wszystkimi zainteresowanymi, którzy nam te uwagi składali. Odbyliśmy kilkadziesiąt spotkań, przede wszystkim z dostawcami oprogramowania, które jest niezbędne dla procesów księgowych, z samymi księgowymi, biurami rachunkowymi, doradcami podatkowymi, przedsiębiorcami, związkami, samorządem, organizacjami pożytku publicznego. Krótko mówiąc - ze wszystkimi zainteresowanymi" - mówił wiceminister. "Trochę tych zmian jest, które uwzględniają te konsytuacje. Dzisiaj je pokażemy" - dodał.

Soboń wskazał, że zrezygnowano z kilku propozycji, które miały zostać wprowadzone od 1 lipca w "imię wykonalności i pragmatyzmu".

Zgodnie z zaproponowanymi przez resort finansów rozwiązaniami, od 1 lipca tego roku ma zostać obniżona dolna stawka PIT z 17 proc. do 12 proc., zlikwidowana zostanie tzw. ulga dla klasy średniej, a przedsiębiorcy będą mogli wyłączyć składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania. W projekcie ustawy zapisano także powrót do wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców oraz zwiększenie kwoty zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców (z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022).

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych