Stabilna dostępność kredytów hipotecznych

Pomimo zapowiedzianego przez banki zaostrzenia wymagań kredytowych, styczeń upłynął pod znakiem stabilizacji dostępności kredytów hipotecznych w Polsce – wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera.

Autor: HouseMarket.pl 09 lutego 2017 16:26

W pięciu na siedem obserwowanych miastach spadła także cena metra kwadratowego nieruchomości. To dobre informacje dla kredytobiorców, którzy przymierzają się do finalizacji zakupu na wiosnę. Powodu do optymizmu nie mają jednak chętni na dofinansowanie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Wraz z podwyżką marż w Alior Banku, średnia marża dla kredytów udzielanych w ramach programu wzrosła do najwyższego poziomu w historii.

Dostępność kredytów stabilna

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Pomimo zapowiadanego zaostrzenia wymagań nie widać jeszcze ograniczeń w polityce kredytowej. banków. Dostępna kwota kredytu w ostatnich miesiącach utrzymała się na zbliżonym poziomie. W przypadku trzyosobowej rodziny z dochodem na poziomie 5 tys. zł netto, banki średnio są gotowe pożyczyć ok. 365 tys. zł. Kwartał jedna dopiero się zaczął, więc nie można wykluczyć, że zmiany zostaną wprowadzone.

Kredyty w MdM najdroższe w historii

Jeśli chodzi o poziom marż, to w minionym miesiącu zmiany w ofercie wprowadził jedynie Alior Bank. – W przypadku kredytu o 10 proc. wkładzie własnym, marża wyniesie aż 3,1 proc.. Tak wysokiego poziomu nie obserwowaliśmy od 2010 r. Efektem tej podwyżki jest także zauważalny wzrost średniej marży. W przypadku kredytów udzielanych w ramach MdM, wzrosła wręcz do najwyższego poziomu (2,36 proc.) od momentu uruchomienia tego programu – wskazuje Jarosław Sadowski, Expander.

Obniżki cen mieszkań

Początek roku to zwykle wyhamowanie transakcji na rynku mieszkaniowym i czas finalizacji tych zawartych w końcówce ubiegłego roku. To także dalsze obniżki cen mieszkań. – Największe różnice dotyczą Poznania, gdzie średnia cena nabywanych mieszkań spadła ponownie poniżej poziomu 5000 zł za m kw. (obecnie 4932 zł) – wskazuje Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

– Ceny spadły w większości analizowanych miast, tj. we Wrocławiu, Łodzi, Gdyni, Krakowie i Poznaniu. Wyjątkiem jest tutaj Warszawa, w której od dłuższego czasu ceny znajdują się zbliżonym poziomie, oraz Gdańsk, gdzie piąty raz z rzędu średnia cena metra kwadratowego wzrosła, obecnie o 0,5 proc – mówi ekspert Metrohouse.

Sprint po dopłaty trwa

Najwyższa średnia marża w historii oraz brak pieniędzy na tegoroczne dopłaty nie studzi zainteresowania programem Mieszkanie dla młodych. Ruszył bowiem wyścig po te wypłacane w przyszłym roku. – W puli pozostało jeszcze niecałe 200 mln zł, które skończą się najpóźniej w maju. Wtedy dopiero popyt na kredyty osłabnie. Szansa na dopłatę będzie natomiast w styczniu 2018 r. kiedy udostępniona zostanie ostatnia pula środków. Podobnie jak w tym roku, pieniądze skończą się jednak zapewne po około dwóch tygodniach – mówi Jarosław Sadowski, Expander.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych