Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu tworzy listę toksycznych banków

Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu tworzy listę toksycznych banków, które utrzymują nielegalne zapisy w umowach kredytowych i tym samym pobierają nielegalne opłaty. Apeluje do wszystkich kredytobiorców, by wycofywali środki z depozytów w tych bankach.

Autor: HouseMarket.pl 28 września 2016 16:00

Lista trzech najbardziej trujących banków została ogłoszona podczas manifestacji 10 września 2016 r. Najbardziej toksycznym bankiem został ogłoszony Getin Noble Bank. Każdy klient, który podpisze długoterminową umowę z tym bankiem, musi się liczyć, że każdy produkt lokato podobny może przynieść nawet 100 proc. strat, a kredyt może okazać się pułapką bez wyjścia. Sposób windykacji majątku od konsumentów i przedsiębiorców jest często prowadzony z naginaniem prawa i jest w naszej ocenie najbardziej bezwzględny.

Drugim w kolejności bankiem jest Bank Millenium, który mimo prawomocnego uznania części z jego umów za niezgodne z prawem i nieuczciwe wobec klientów nadal je wykonuje. Znane są przypadki, kiedy z kont klientów pobiera niezgodne z prawem ubezpieczenie, mimo prawomocnego wyroku zakazującego takiego postępowania.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Miejsce trzecie zajął mBank, który również stosuje zapisy niezgodne z prawem w swoich umowach. Mimo prawomocnych wyroków sądów dalej udaje, że nie ma problemu.

- Banki, które nie usuwają nielegalnych zapisów z kredytów zarówno złotówkowych, jak i pseudowalutowych nie zasługują na zaufanie Polaków, zwyczajnie ich oszukują - mówi Arkadiusz Szcześniak ze Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.

Jego zdaniem nielegalnie pobrane pieniądze trafiają za granicę do bogatych właścicieli banków, zamiast zasilać polską gospodarkę. - Skoro państwo, pomimo wielu opinii UOKiK czy Rzecznika Finansowego, nic z tym nie robi, będziemy walczyć w ramach sprzeciwu obywatelskiego – dodaje prezes SBB.

Nielegalne zapisy w umowach kredytowych dotyczą:

- zawyżanego oprocentowania w kredytach złotówkowych

- nieuprawnionych opłat od udzielenia kredytów

- nieuprawnionych opłat za produkty ubezpieczeniowe sprzedawane wraz z kredytami

- nadwyżek z tytułu nielegalnej indeksacji, denominacji i waloryzacji

SBB przypomina, że znowelizowane prawo o UOKiK wprowadza art.23d stanowiący, że: „Prawomocna decyzja o uznaniu postanowienia wzorca umowy za niedozwolone ma skutek wobec przedsiębiorcy, co do którego stwierdzono stosowanie niedozwolonego postanowienia umownego oraz wobec wszystkich konsumentów, którzy zawarli z nim umowę na podstawie wzorca wskazanego w decyzji.”

Tymczasem banki regularnie ignorują ten przepis i utrzymują nielegalne paragrafy we wszystkich kredytach.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych