To krok wstecz. Frankowicze o nowym projekcie ustawy frankowej

Banki mogą się cieszyć, kredytobiorcy są zawiedzeni. To krok wstecz - tak w skrócie podsumował prezydencki projekt ustawy frankowej Mariusz Zając ze stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.

Autor: HouseMarket.pl 02 sierpnia 2016 15:00

Projekt tzw. ustawy frankowej został przedstawiony we wtorek drugiego sierpnia przez sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Macieja Łopińskiego i prezesa NBP Adama Glapińskiego. Wśród nowych elementów projektu znalazła się m.in. rekompensata dla kredytobiorców z tytułu tzw. spreadów walutowych oraz otwarta formuła przewalutowania kredytów mieszkaniowych.

- Jesteśmy zawiedzeni. W projekcie powinno znaleźć się wszystko to, co Prezydent Andrzej Duda obiecywał, czyli m.in. zrównanie z kredytami złotowymi - mówi Mariusz Zając. - To była podstawa prac nad ustawą; projekt przedstawiony w styczniu był bliski naszym oczekiwaniom.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W połowie stycznia br. został przedstawiony prezydencki projekt ustawy „o sposobach przywrócenia równości stron niektórych umów kredytu i umów pożyczki”.

Przewidywał przeliczenie walutowego kredytu hipotecznego na złote po „sprawiedliwym” kursie. Zakładał trzy rodzaje restrukturyzacji kredytów: dobrowolną, przymusową i przeniesienie własności nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu. Projekt miał obejmować tych kredytobiorców, którzy wzięli walutowe kredyty mieszkaniowe na własne potrzeby. Wykluczał wykorzystujących kredyt w działalności gospodarczej.

- Przedstawione dzisiaj założenia dają nam 10 proc. tego, co obiecywał Prezydent - ocenia Mariusz Zając. - Liczymy na to, że nie będzie to projekt dominujący w trakcie prac nad kształtem ustawy.

Zdaniem przedstawiciela stowarzyszenia, prezydencka propozycja może utrudnić prowadzenie spraw przed sądami i tym samym zamknąć drogę do walki o wygraną kredytobiorcom. - To krok wstecz - podsumowuje Mariusz Zając.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych