Ubezpieczenie mieszkania - dowiedz się, jak zabezpieczyć lokum, jeśli wynajmujesz je studentom

Wynajem mieszkania to dobra forma zarobku, ale może też wiązać się z zagrożeniami, na przykład zniszczeniem lokum, kradzieżą czy zalaniem mieszkania sąsiadów. Warto ubezpieczyć się na wypadek takich zdarzeń.

Autor: Artykuł promocyjny dostarczony przez firmę Powszechny Zakład Ubezpieczeń Spółka Akcyjna 21 marca 2017 15:24

Dla kogo przeznaczone jest ubezpieczenie mieszkania?

Ubezpieczenie mieszkania to sprawdzona forma zabezpieczenia się przed stratami związanymi z posiadaniem nieruchomości, także wtedy, gdy decydujemy się wynająć nasze mieszkanie. Formy ubezpieczenia oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe skierowane są głównie do właścicieli domów i mieszkań, a także osób, które mają spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania lub domu.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Odszkodowanie wypłacane jest, gdy na przykład nasze lokum lub jego wyposażenie zostaną zniszczone przez ogień, grad, huragan, powódź, piorun lub inne „zdarzenie losowe”. Także wtedy, gdy dojdzie do włamania i kradzieży sprzętu RTV, biżuterii, czy innych cennych przedmiotów opisanych przez nas w momencie zawierania ubezpieczenia. Na wypłatę odszkodowania możemy także liczyć, gdy ktoś umyślnie zniszczy wyposażenie naszego mieszkania, np. wybije szybę w oknie czy uszkodzi drzwi. Także wtedy, gdy osoby mieszkające w naszym lokum nieumyślnie wyrządzą szkodę (przez zalanie mieszkania poniżej – po niezakręceniu wody w łazience lub przez zepsutą pralkę).

Dodatkowo, towarzystwa ubezpieczeniowe mogą oferować w ramach ubezpieczenia mieszkania pakiet podstawowych usług assistance. Dzięki nim możemy na przykład wezwać hydraulika w przypadku pęknięcia rury w łazience lub kuchni, albo ślusarza, jeśli zablokuje się zamek w drzwiach.

Opcją wartą uwagi, kiedy chcemy ubezpieczyć mieszkanie przeznaczone do wynajmu, jest opcja wypłaty odszkodowania na wypadek stłuczenia szyby. Ochroni to nas przed znaczącymi wydatkami, gdy w mieszkaniu uszkodzeniu ulegną szklane elementy wyposażenia lokalu (np. drzwi kabiny prysznicowej uderzą o armaturę i stłuką się, talerz spadnie z szafki kuchennej na płytę ceramiczną kuchenki i ta ulegnie uszkodzeniu).

O co warto zadbać, kiedy planujesz wynająć swoje mieszkanie?

1. Sprawdź tożsamość najemcy. Masz prawo poprosić potencjalnego najemcę o przedstawienie więcej niż jednego dokumentu, np. prawa jazdy lub paszportu.

2. Wypłacalność. Poproszenie osoby przystępującej do umowy najmu o pisemne potwierdzenie informacji na temat sytuacji materialnej (np. wykazania stabilności zatrudnienia, zaświadczenia o dochodach czy przedstawienie raportu z Biura Informacji Kredytowej).

3. Precyzja zapisów w umowie. Wynajęcie mieszkania to poważna decyzja. Warto poświęcić wystarczająco dużo czasu na opracowanie i wyjaśnienie najemcy poszczególnych punktów umowy, niż mierzyć się w trakcie jej trwania z konsekwencjami różnej interpretacji zapisów przez strony.

4. Ubezpieczenie mieszkania. Oprócz polisy, którą wykupimy dla wynajmowanego lokum, warto polecić takie rozwiązanie także najemcy. Wykupione przez niego ubezpieczenie mieszkania będzie gwarantowało mu między innymi wypłatę odszkodowania w przypadku kradzieży lub/i związanych z tym zniszczeń jego mienia.

5. Kaucja i koszty remontów oraz napraw. Warto uwzględnić ten punkt w umowie najmu, szczególnie, jeśli nasze mieszkanie właśnie przeszło remont lub ma wysoki standard wyposażenia i wykończenia. Kaucja w wysokości dwu- lub kilkumiesięcznej wysokości kwoty za najem zabezpieczy ewentualne straty spowodowane zniszczeniami dokonanymi przez najemcę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych