Ulga na wynajem. Projekt PZFD trafił do resortów

Polski Związek Firm Deweloperskich zwrócił się do Ministra Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwa Finansów z apelem o wprowadzenie „ulgi na wynajem”.

Autor: aw 27 lipca 2022 13:39

  • Według szacunków Mieszkanicznika z 2021 r. w Polsce około 1 mln osób uzyskuje przychody z wynajmu mieszkania.
  • W związku z rosnącą inflacją Polacy szukają różnych form lokowania kapitału – jedną z takich inwestycji są nieruchomości.
  • Z uwagi na brak ulg podatkowych czy instytucji REIT w Polsce coraz więcej osób decyduje się na zakup nieruchomości nie w Polsce, a zagranicą.
  • Propozycja PZFD – „Ulga na wynajem” ma na celu zwiększenie atrakcyjności inwestowania w nieruchomości przy jednoczesnym powiększeniu zasobów mieszkaniowych dostępnych na wynajem.

 Celem ulgi jest zachęcenie osób o stosunkowo wysokich dochodach do inwestowania swoich środków w tkankę mieszkaniową, co wpłynie na zwiększanie dostępności mieszkaniowej.

Jak zauważa Sebastian Juszczak, ekspert PZFD „podobne rozwiązanie obecnie z sukcesem funkcjonuje we Francji. Dowodzi tego rekordowa liczba mieszkań oddanych do użytkowania w tym kraju  w 2020 roku - 381 tys. lokali, co jest najlepszym wynikiem w Unii Europejskiej.”

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Sebastian Juszczak, ekspert PZFD, mat.pras.

Ulga polega na odliczeniu od dochodu wydatków poniesionych na budowę oraz zakup mieszkania w budynku wielorodzinnym, w którym znajdują się inne mieszkania przeznaczone do wynajmu. Wyłączono także możliwość wynajmu członkom rodziny. W celu zapewnienia gwarancji wynajmu mieszkania wprowadzono zakaz zbycia nieruchomości przez 10 lat.

Ulga kompromisem

W propozycji PZFD maksymalna kwota ulgi w przypadku rozliczenia za 2022 r. wynosiłaby 374 290 zł, co stanowi kompromis między obecnymi uwarunkowaniami rynkowymi a potrzebami budżetowymi kraju.

W przypadku, gdy ulga przewyższy roczny dochód dojdzie do jej rozliczenia w kolejnych latach, co nie spowoduje aż tak gwałtownego zmniejszenia dochodów budżetowych.

„Ulga na wynajem” jest rozwiązaniem legislacyjnym, które z sukcesem funkcjonowało w polskim porządku prawnym w latach 1997-2001 r. Zgodnie z szacunkami JLL na tej podstawie powstało około 100 tys. mieszkań. Kwota ulgi zmieniała się na przestrzeni lat i maksymalnie wynosiła 189 tys. złotych.

Piotr Paśko, partner w firmie doradztwa podatkowego MDDP, która opracowała projekt legislacyjny przekazany Ministerstwom. mat.pras.

- Funkcjonująca w przeszłości ulga związana z budową mieszkań na wynajem cieszyła się sporym zainteresowaniem podatników. Pozwalała ona bowiem uzyskać zwykłemu Kowalskiemu istotne korzyści podatkowe związane z budową mieszkań na wynajem. Mieszkania wciąż są towarem deficytowym, natomiast wprowadzenie takiej ulgi może przyczynić się w pewnym stopniu do poprawienia sytuacji mieszkaniowej Polek i Polaków – zwłaszcza poza obszarem największych miast, którymi przede wszystkim zainteresowani są profesjonalni inwestorzy – komentuje doradca podatkowy Piotr Paśko, partner w firmie doradztwa podatkowego MDDP, która opracowała projekt legislacyjny przekazany Ministerstwom.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych