UOKiK po stronie frankowiczów w sporze z mBankiem

Prezes UOKiK przedstawił cztery kolejne istotne poglądy w sprawie. Dotyczą one sporów między konsumentami a mBankiem o postanowienia umowy kredytu hipotecznego waloryzowanego kursem franka szwajcarskiego.

Autor: HouseMarket.pl 23 lutego 2017 14:51

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przedstawił cztery kolejne istotne poglądy. Dwa z nich wydano w związku z postępowaniami przed Sądem Okręgowym w Łodzi, pozostałe natomiast przed Sądem Okręgowym w Warszawie. Konsumenci kwestionują postanowienia dotyczące określania przesłanek zmiany oprocentowania

W związku z tym skierowali wnioski do UOKiK. Urząd zbadał kwestionowane postanowienia i wskazał naruszenia: zbyt ogólnikowo wskazują na czynniki, od których zależy zmiana stopy procentowej kredytu, nie wskazują w jakim stopniu czynniki te wpłyną na wzrost lub spadek oprocentowania oraz nie określają ram czasowych w jakich bank uprawniony jest do zmiany oprocentowania.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ponadto, według UOKiK, klauzule waloryzacyjne nie informują konsumentów na jakiej podstawie mBank określa wysokość wskaźnika waloryzacji. Dodatkowo klauzule ubezpieczenia niskiego wkładu własnego nie informują kredytobiorców, jakie są warunki ubezpieczenia, jego zakres ani w jaki sposób przedsiębiorca wylicza kolejne opłaty, obciążają konsumenta kosztami, ale z treści postanowień nie wynika, kto skorzysta z ubezpieczenia. Nie informują też kredytobiorców o możliwym ryzyku żądań ubezpieczyciela o zwrot wypłaconego bankowi odszkodowania oraz nie wynika z nich jakie są faktyczne koszty ubezpieczenia, w jaki sposób będzie nimi obciążony ani za co kredytobiorca tak naprawdę płaci.

Urząd uznał wszystkie wskazane przez konsumentów postanowienia za niedozwolone i sprzeczne z dobrymi obyczajami.

W ocenie prezesa UOKiK, uznanie przez sąd postanowień dotyczących waloryzacji oraz zmiany oprocentowania za niedozwolone może oznaczać, że cała umowa będzie nieważna. Jednak, zdaniem urzędu, orzeczenie o nieważności umowy powinno nastąpić jedynie w sytuacji, gdy konsument w pełni zaakceptuje takie rozwiązanie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych