Ustawa frankowa obciąża finansowo banki

Prezydencki projekt dotyczący zwrotu spreadów nie rozwiązuje zasadniczego problemu wynikającego z kredytów walutowych, generuje jednak istotne koszty dla systemu bankowego – uważa przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak.

Autor: PAP 07 października 2016 15:25

- Projekt ustawy spreadowej niczego nie rozwiązuje, a jednocześnie generuje koszty dla systemu bankowego. To istotna kwota – powiedział przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak. Zastrzegł, że ocena projektu zostanie wysłana do Sejmu, co ma nastąpić wkrótce.

- Każdy miliard zatrzymany w systemie bankowym i zwiększający jego fundusze własne daje możliwość wygenerowania co najmniej 8 miliardów złotych kredytu – powiedział. Przyznał, że co prawda bankom nie brakuje pieniędzy na akcję kredytową, niemniej – jego zdaniem – być może lepiej te pieniądze zużyć w inny sposób, niż na zwrot spreadów.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Tym bardziej, że nie widzimy problemu spłacalności kredytów frankowych. Raty są nadal niższe niż dla najwyższych rat kredytów złotowych – dodał.

Pytany, czy projekt może być groźny dla systemu bankowego szef KNF zaznaczył, że trzeba mieć na uwadze, że to jest uderzenie jednorazowe w wynik finansowy.

- W jednym roku to oczywiście spowoduje, że wynik banków spadnie. W kilku bankach może to oznaczać przeciągnięcie na stratę. Strata oznacza konieczność przygotowania programu naprawczego, co z kolei powoduje, że bank będzie zwolniony z podatku od instytucji finansowych i do budżetu wpłynie mniej środków – powiedział.

Wyjaśnił, że groźby upadku banków jednak nie ma. – To nie są takie kwoty, które spowodują, że banki się przewrócą. Ale projekt nie rozwiązuje zasadniczego problemu, który polega na tym, że każde osłabienie złotego powoduje, że kwota zadłużenia rośnie. Z tego punktu widzenia ten projekt nie rozwiązuje niczego – podkreślił.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych