Ustawa frankowa w październiku trafi do Sejmu?

Liczymy, że projekt przewidujący zwrot spreadów posiadaczom kredytów frankowych jeszcze w październiku zostanie włączony do porządku obrad Sejmu – powiedział Przemysław Bryksa z Kancelarii Prezydenta.

Autor: PAP 30 września 2016 15:59

Przemysław Bryksa jest wicedyrektorem Biura ds. Narodowej Rady Rozwoju w Kancelarii Prezydenta i był koordynatorem prac nad projektem ustawy, przewidującym zwrot spreadów frankowiczom. Projekt został po raz pierwszy zaprezentowany 2 sierpnia br. na wspólnej konferencji przedstawicieli Kancelarii Prezydenta i prezesa NBP Adama Glapińskiego. W tym czasie kancelaria wysłała go do Sejmu jako inicjatywę ustawodawczą prezydenta Andrzeja Dudy.

Bryksa powiedział, że twórcy projektu liczą, że jak najszybciej w odbędzie się pierwsze czytanie w Sejmie. Jego zdaniem powinno to nastąpić jeszcze w październiku, choć zwraca uwagę, że na październik zaplanowane są dwa posiedzenia Sejmu, a w porządku pierwszego projektu spreadowego nie ma.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Liczymy, że zostanie włączony do porządku kolejnego październikowego posiedzenia. Bardzo nam zależy, by projekt był jak najszybciej procedowany i by odbywało się to sprawnie – zaznaczył dyrektor z Kancelarii Prezydenta.

Zapewnił, że prezydent w tej chwili nie dokonuje żadnych korekt w swoim projekcie, choć jeśli w toku prac parlamentarnych pojawią się trafne uwagi do jakichś artykułów, nie można wykluczyć, że prezydent je uwzględni, akceptując poprawki lub nawet poprzez autopoprawkę.

Bryksa pytany o krytyczne opinie, przesłane przez NBP do prezydenckich propozycji zaznaczył, że twórcy projektu bazują na stanowisku, wyrażonym i później podtrzymanym przez prezesa NBP Adama Glapińskiego. Podczas konferencji 2 sierpnia br. poparł on rozwiązanie dwuczłonowe: ustawowy zwrot spreadów, a także zapowiedział wypracowanie z myślą o frankowiczach nowych „mechanizmów nadzorczych” wobec banków w ramach Komitetu Stabilności Finansowej.

- Krytyczne uwagi NBP traktujemy jako wyraz troski, by projekt był jak najlepszy – zaznaczył Bryksa.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych